Ράπτορς: Τσάκισαν τους Σίξερς, άγγιξαν τελικούς στην Ανατολή! (Video)

2019-05-08T05:51:59+00:00 2019-05-08T06:08:57+00:00.

08/May/19 05:51

Μία νίκη από τους τελικούς της Ανατολής απέχουν πλέον οι Ράπτορς. Κι έφτασαν ως εκεί με έναν απίστευτο θρίαμβο κατά των Σίξερς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Πασκάλ Σιάκαμ πέτυχε 25 πόντους, ο Καουάι Λέοναρντ πρόσθεσε 21 … σβηστός και το Τορόντο έκανε το 3-2 διαλύοντας τη Φιλαδέλφεια με 125-89 στο Game5 της μεταξύ τους σειράς! Είναι η μεγαλύτερη σε διαφορά νίκη των Καναδών στην ιστορία τους στα πλέι οφ.

Οι Ράπτορς χρησιμοποίησαν ένα τρομερό δεύτερο 12λεπτο για να “καθαρίσουν” τη νίκη. Πέτυχαν ένα εντυπωσιακό υπέρ τους +20 (37-17) κι από εκεί και πέρα δεν υπήρξε επιστροφή για τους φιλοξενούμενους που είδαν και πάλι τον Τζοέλ Εμπίντ να παίζει άρρωστος (ίωση).
Φανταστείτε πως με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν το … χειρότερο παιχνίδι του Λέοναρντ αλλά πραγματικά οι Ράπτορς έβρισκαν λύσεις από παντού. Ο Κάιλ Λάουρι πέτυχε 19, ο Ντάνι Γκριν πρόσθεσε 17 με 5/7 τρίποντα, ενώ από 11 και 10 αντίστοιχα είχαν οι ψηλοί τους Μαρκ Γκασόλ και Ιμπάκα.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 40 πόντους στην τέταρτη περίοδο πριν το τελικό σκορ.
Ο Τζίμι Μπάτλερ με 22 πόντους (σταθερά ο καλύτερος των Σίξερς στη σειρά) ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ενώ 15 πέτυχε ο Τομπάιας Χάρις.

Ο Εμπίντ έμεινε στους 13 πόντους ενώ υπέπεσε σε 8 λάθη! Υστέρησε επίσης και ο Μπεν Σίμονς μένοντας στους επτά πόντους σε 25 λεπτά…