Μπακς: Με Γιάνναρο, Λόπεζ και… ανατροπή, έκαναν το πρώτο βήμα για τους Τελικούς! (vids)

2019-05-16T06:59:18+00:00 2019-05-16T08:51:50+00:00.

16/May/19 06:59

Με μπροστάρηδες τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μπρουκ Λόπεζ, οι Μπακς έκαναν το 1-0 απέναντι στους Ράπτορς, κάνοντας ένας φοβερό δεύτερο ημίχρονο!

Ήταν… Μπακς στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-0 στους Τελικούς Ανατολής, είναι γεγονός!

Η ομάδα του Μιλγουόκι, παρόλο που δεν είχε σε όλη τη διάρκεια του ματς την… γνωστή απόδοση της φετινής χρονιάς, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Game 1 με σκορ 108-100, κάνοντας πράγματα και θαύματα, ειδικά στη τέταρτη περίοδο!

Το Τορόντο ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Η εικόνα δεν άλλαξε για σχεδόν τρεις περιόδους, με το δίδυμο Καουάι Λέοναρντ-Κάιλ Λάουρι (31 και 30 αντίστοιχα) να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Ράπτορς. Η απόδοση των Μπακς άλλαξε ραγδαία στο δεύτερο ημίχρονο και η συμβολή αρκετών παικτών, όπως του Μπρουκ Λόπεζ και του Γιάννη Αντετοκούνμπο έγινε κομβική, φτάνοντας στο κρίσιμο τελευταίο 12λεπτο.

Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν το δύσκολο, δηλαδή να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Το έκαναν στο -9:56′ και έκτοτε, αν και χάθηκε ξανά για λίγο το προβάδισμα, η δουλειά των ”Ελαφιών” είχε γίνει. Ενδεικτικό της κατάστασης, το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τον τελευταίο τους πόντο, 3:36′ πριν το φινάλε!

Η συνέχεια θα δοθεί και πάλι στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα του Σαββάτου (18/5, 03:30)!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπρουκ Λόπεζ, με τον σέντερ να κάνει ρεκόρ καριέρας στα playoffs, με τους 29 πόντους (12/21 σουτ, 1/2 βολές) που πέτυχε! Μαζί με 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 μπλοκς, ολοκλήρωσε μία φανταστική βοήθεια και έδωσε τεράστια βοήθεια στον Γιάννη, ο οποίος σε 37′ συμμετοχής μέτρησε 24 πόντους (7/16 σουτ, 9/12 βολές), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκς, φώναξε και πάλι ”παρών” για την ομάδα του!

Πολύτιμη και η βοήθεια του Μάλκολμ Μπρόγκντον, με 15 πόντους και 3/6 τρίποντα, σε μία βραδιά που δεν ήταν καλή για τους Μπακς από τα 7,25μ. (11/44, 25%).

Τα 12 λεπτα: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100