Ουόριορς: Με ανατροπή από το -20 πήραν την… μπουκιά από το στόμα των Μπλέιζερς! (Video)

2019-05-17T06:16:09+00:00 2019-05-17T06:16:09+00:00.

17/May/19 06:16

Μέχρι και ανατροπή από το -20 χρειάστηκαν οι Ουόριορς για να κάνουν το 2-0. Και με μία άμυνα-υπόδειγμα του Αντρέ Ιγκουοντάλα στον Λίλαρντ και “clutch” των Ντρέιμοντ Γκριν νίκησαν με 114-111 τους Μπλέιζερς φεύγοντας για το Πόρτλαντ… άνετοι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπλέιζερς το πίστεψαν. Ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, ξέφυγαν ακόμα και με 20 πόντους διαφορά, με 15 στο ημίχρονο και με +8 πλησιάζοντας στο τέλος του αγώνα. Ακόμα κι έτσι δεν τα κατάφεραν.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 37 πόντους (4/14 τρίποντα) και είχε οκτώ ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ, δίνοντας μάλιστα μία στον Γκριν που με λέι απ έκανε το 114-111 κι ενώ οι Ουόριορς γύρισαν το ματς από το 100-108!
Αμέσως μετά ο Λίλαρντ ανέλαβε να πάει σε τρίποντο, αλλά ο Αντρέ Ιγκουοντάλα του … πήρε το πορτοφόλι και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του!

Οι Ουόριορς έκαναν ένα 39-24 στην τρίτη περίοδο ισοφαρίζοντας αλλά κι ένα ακόμα πιο καθοριστικό 14-3 στα τελευταία επτά λεπτά, κρατώντας τον Λίλαρντ και τον Μακόλουμ χωρίς πόντο! Μέχρι τότε μετρούσαν 23 και 22 αντίστοιχα…
Ο Σεθ Κάρι (16π.) κρατούσε τους Μπλέιζερς και παραλίγο να πάρει τη νίκη από τον αδελφό του, αλλά οι Μπλέιζερς δεν άντεξαν χωρίς οι ηγέτες τους να είναι συνδεδεμένοι με το καλάθι την κρίσιμη ώρα.

Ο Κλέι Τόμπσον μέτρησε 24, ενώ υπέροχος ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, επτά ασίστ και πέντε μπλοκ!!! Αυτός μάλιστα έδωσε την τελική πάσα στον Κέβον Λούνεϊ (14π. με 6/6διπ.!) για το προβάδισμα των Ουόριορς με 112-111, περίπου 50” πριν το τέλος.