Μπακς: Όχι βρε… Γιάννη τόσο εύκολα το 2-0!!! (Video)

2019-05-18T06:51:10+00:00 2019-05-18T10:08:36+00:00.

18/May/19 06:51

Ο Γιάννης ξεκίνησε το ματς με δύο καρφώματα και μία τάπα. Από την αρχή ήθελε να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Το απόλυτο αφεντικό!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας σούπερ σταρ μέτρησε 30 πόντους (10/20 σουτ, 9/12 βολές) και 17 ριμπάουντ σε 35 λεπτά και οδήγησε τους ασταμάτητους Μπακς στην εύκολη νίκη με 125-103 των παντελώς ανήμπορων να αντιδράσουν Ράπτορς!

Οι Μπακς πάνε τώρα στον Καναδά με το 2-0 υπέρ τους και δείχνουν πως, οι τελικοί του ΝΒΑ και το ραντεβού με τους πρωταθλητές Ουόριορς είναι νομοτελειακό.

Ο Γιάννης πρόσθεσε πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο μπλοκ. Ηγήθηκε έξι συνολικά συμπαικτών του με διψήφιο αριθμό πόντων, οι τρεις ερχόμενοι από τον πάγκο! Ο Ερσάν Ιλιασόβα είχε 17 με 7/11 σουτ σε 21 λεπτά, ο Μάλκολμ Μπόγκντον πρόσθεσε 14 κι άλλους 13 ο Τζορτζ Χιλ. Ο Νίκολα Μίροτιτς με 15 και ο Κρις Μίντλετον με 12 πόντους (έχει περιοριστεί σε ρόλο κομπάρσου στην επίθεση ως τώρα στη σειρά, αλλά καταναλώνει την περισσότερη ενέργεια του απέναντι στον Καουάι) συμπλήρωσαν την εξάδα του Μιλγουόκι.

Προηγήθηκε με 35-21 στην πρώτη περίοδο και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν άφησε το Τορόντο να φτάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους! Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 28 πόντους…

Ο Καουάι Λέοναρντ έμοιαζα σαν καλαμιά στον κάμπο, μετρώντας 31 πόντους με 10/18 σουτ και 10/10 βολές. Δεν μπορούσε όμως να σταματήσει μόνος του τους ορμητικούς Μπακς. Ο Κάιλ Λάουρι πρόσθεσε 15 αλλά με 4/13 σουτ (2/9τριπ.), ενώ 14 πέτυχε ο Νικ Πάουελ.
Το επόμενο παιχνίδι είναι την Κυριακή στο Τορόντο.