Ουόριορς: Η άμυνα σε Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ ήταν το “κλειδί” του break!

2019-05-19T15:24:31+00:00 2019-05-19T16:29:15+00:00.

19/May/19 15:24

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς βρίσκονται μία “ανάσα” από την πρόκριση τους για 5η συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς του NBA, κερδίζοντας τους Μπλέιζερς και μέσα στο Πόρτλαντ με 110-99.

Η ομάδα του Στιβ Κερ μπορεί να μην έχει διαθέσιμους τους Ντουράντ και Κάζινς τον τελευταίο καιρό, όμως τα πηγαίνει περίφημα στα playoffs της Δύσης και απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος κόντρα σε Μπακς ή Ράπτορς.

Το τρίτο παιχνίδι των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας στο Πόρτλαντ είχε δύο όψεις. Η μία του πρώτου μέρους, εκεί όπου οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση, αλλά και η άλλη του δεύτερου μέρους με τους Ουόριορς να παίζουν τρομερή άμυνα που τους χάρισε το πολυπόθητο break.

Το “κλειδί” λοιπόν του διπλού του Γκόλντεν Στέιτ ήταν η άμυνα που έπαιξαν οι γκαρντ και οι ψηλοί ύστερα από αλλαγές στο “καυτό” δίδυμο του Πόρτλαντ, ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ. Οι δύο εξαιρετικοί σκόρερ και δημιουργοί “εγκλωβίστηκαν” από την αμυντική προσέγγιση των αντιπάλων τους και έγραψαν πολύ χαμηλά νούμερα για την κλάση τους.

Για την ακρίβεια, ο Λίλαρντ αν και τραυματίας είχε 19 πόντους με 5/18 σουτ, 6 ασίστ και 5 λάθη μην μπορώντας να βοηθήσει πολύ ακόμα και στο καλό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του, ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 23 πόντους αλλά με 7/20 σουτ και 2/10 τρίποντα και 5 ασίστ, κινούμενος στην μετριότητα στην οποία τον “ανάγκασαν” οι παίκτες του κόουτς Κερ.

Με αυτούς τους δύο παίκτες να έχουν ουσιαστικά “αφοπλιστεί” από την άμυνα των πρωταθλητών, ήταν αδύνατο για τους Μπλέιζερς να κερδίσουν το ματς, αφού στην τέταρτη περίοδο “κυνηγούσαν” συνεχώς στο σκορ και στο φινάλε ηττήθηκαν εύκολα.

Πλέον οι Μπλέιζερς θα υποδεχθούν στο Πόρτλαντ ξανά τους πρωταθλητές (21/5), όπου με νίκη της παρέας των Κάρι, Τόμπσον και Γκριν η σειρά θα τελειώσει με… “σκούπα”, ενώ αν κερδίσουν οι γηπεδούχοι τότε θα έχουμε Game 5 (23/5) στο Όκλαντ.