Ράπτορς: Κράτησαν χαμηλά τον Γιάννη, επιβίωση στη δεύτερη παράταση με Καουάι! (Video)

2019-05-20T05:56:07+00:00 2019-05-20T05:56:07+00:00.

20/May/19 05:56

Οι Ράπτορς αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Καουάι “μίλησε” και πάλι, κράτησαν τον Γιάννη στους 12 πόντους και με 118-112 στη δεύτερη παράταση επιβίωσαν μειώνοντας τη σειρά σε 2-1…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λέοναρντ πέτυχε 36 πόντους και το καλάθι που έβαλε το Τορόντο στο +4 στη δεύτερη παράταση για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του έπειτα από ένα μέτριο σε ποιότητα αλλά άκρως συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Γιάννης πέτυχε 12 πόντους με 5/16 σουτ αλλά πρόσθεσε 23 ριμπάουντ, επτά ασίστ και τέσσερα μπλοκ (αλλά και οκτώ λάθη) βοηθώντας την ομάδα του σε άλλους τομείς αφού δεν του βγήκε το σκορ.

Οι Μπακς κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Τζορτζ Χιλ (24π.) και του Μάλκολμ Μπρόγκτον (20π.) που αμφότεροι ήρθαν από τον πάγκο. Ισοφάρισαν δύο φορές το παιχνίδι για να δώσουν παράταση στις ελπίδες τους αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πρώτα ο Μίντλετον που είχε μόλις εννιά πόντους με 3/16 σουτ, ισοφάρισε το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια. Οι Ράπτορς πήραν και πάλι προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά δύο βολές του εξαιρετικού Χιλ (7/8 βολές, 7/9 σουτ!) ισοφάρισαν το παιχνίδι. Το σουτ του Καουάι στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Στη δεύτερη παράταση όμως σώθηκε η άμμος στην κλεψύδρα των Μπακς. Ο Μπρουκ Λόπεζ- πρώτος σκόρερ από τους βασικούς με 16 πόντους- επιχείρησε να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά κόπηκε εντυπωσιακά από τον Πασκάλ Σιάκαμ (25π., 11ριμπ.). Η μπάλα πήγε στον Λέοναρντ κι αυτός από κοντά έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του περίπου μισό λεπτό πριν το τέλος. Εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι…

Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι ως τώρα στη σειρά με 16 πόντους, πέντε μπλοκ και 12 ριμπάουντ, ενώ 19 έβαλε ο Νόρμαν Πάουελ ερχόμενος από τον πάγκο.