ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ Κάρι & Γκριν, έστειλαν τους Ουόριορς στους Τελικούς! (vids)

2019-05-21T07:12:10+00:00 2019-05-21T07:39:40+00:00.

21/May/19 07:12

PORTLAND, OREGON - MAY 20: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors high fives Draymond Green #23 during the second half against the Portland Trail Blazers in game four of the NBA Western Conference Finals at Moda Center on May 20, 2019 in Portland, Oregon. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Steve Dykes/Getty Images)

Διαστημικοί οι Ουόριορς, κέρδισαν για τέταρτη συνεχόμενη φορά τους Μπλέιζερς και προκρίθηκαν στους Τελικούς του ΝΒΑ, για μία ακόμα χρονιά! Απίστευτα πράγματα από τους Κάρι και Γκριν!

Έτοιμοι να υπερασπιστούν τον τίτλο τους οι Ουόριορς!

Το Γκόλντεν Στέιτ, μετά από έναν εκπληκτικό αγώνα που κρίθηκε στη παράταση, κέρδισε με 119-117 τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ και για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν, θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα!

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Οι γηπεδούχοι έδειξαν σε δεύτερη και τρίτη περίοδο ότι μπορούν να μειώσουν τη σειρά σε 3-1, όμως και πάλι οι ”Πολεμιστές” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στη τελευταία περίοδο και με επιμέρους 24-16, έστειλαν στο ματς στη παράταση, με τον Κλέι Τόμπσον να κάνει το 111-111, στο -1:48!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν οριακά το πάνω χέρι, με το τρίποντο του Ντρέιμοντ Γκριν, 40” πριν το φινάλε να ”γράφει” το 119-115 και ουσιαστικά να δίνει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του!

Φυσικά, ο ίδιος ήταν για μία ακόμα φορά απολαυστικός με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Στεφ Κάρι να βάζει νέα ”30άρα”!

Συγκεκριμένα, ο ηγέτης των Ουόριορς μέτρησε 37 πόντους (11/25 σουτ, 8/9 βολές), 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τους δύο συμπαίκτες να γίνονται το πρώτο δίδυμο στην ιστορία των playoffs με τριπλ νταμπλ στον ίδιο αγώνα!

Από πλευράς Πόρτλαντ, ξεχώρισε ο Μέγιερς Λέοναρντ με 30 πόντους-12 ριμπάουντ και ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 28 πόντους-12 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 35-36, 69-65, 95-87, 111-111, 117-119