ΝΒΑ: Στο … ματς μπολ οι Ράπτορς με συγκλονιστικό Καουάι Λέοναρντ! (Video)

2019-05-24T06:20:46+00:00 2019-05-24T06:20:46+00:00.

24/May/19 06:20

Ένα “break” έχει γίνει στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Και το έκαναν οι Ράπτορς με τον συγκλονιστικό Καουάι Λέοναρντ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “Claw” δεν έδειξε κανένα σημάδι πόνου από τον τραυματισμό του στο γόνατο και με 35 πόντους οδήγησε τους Ράπτορς σε περήφανη νίκη με 105-99 μέσα στο Μιλγουόκι, φτάνοντας τη σειρά σε ματς μπολ (3-2)! Οι Ράπτορς θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Σάββατο στο Τορόντο!

Τώρα ο Γιάννης – που ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 24 πόντους (2/3τριπ., 9.18 σουτ, 6ριμπ., 6ασ.) – κι οι Μπακς μετράνε τρεις σερί ήττες για πρώτη φορά φέτος σε οποιαδήποτε στιγμή της σεζόν και πρέπει από αυτήν την κατάσταση να απαντήσουν με “σπάσιμο” έδρας για να μείνουν ζωντανοί.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερο φίνις στο παιχνίδι με 33-24 στην τέταρτη περίοδο. Ο Φρεντ Βαν Βλιτ πέτυχε ένα από τα επτά του τρίποντα (21π., με 7/9τριπ.! για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον προσπάθησε να διεισδύσει, ο Σιάκαμ έπαιξε καλή άμυνα και ατυχώς η μπάλα χτύπησε στο πόδι του “Προέδρου” πριν καταλήξει έξω. Οι διαιτητές είδαν τη φάση σε ριπλέι και μισό λεπτό πριν το τέλος έδωσαν την μπάλα στους Ράπτορς, βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των Μπακς.

Ο Λέοναρντ είχε 11/25 σουτ με 5/8 τρίποντα, εννιά ασίστ και επτά ριμπάουντ! Οι Ράπτορς πήραν βοήθεια και από τον Κάιλ Λάουρι που μέτρησε 17 πόντους (6ασ.), ενώ με 14 και 13 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς ο Πασκάλ Σιάκαμ.

O Έρικ Μπλέντσο μέτρησε 20 πόντους (6/14 σουτ) για τους Μπακς, ενώ ο Μπρόγκντον που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στα πλέι οφ, είχε 18 με 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Στους 16 σταμάτησε ο Μπρουκ Λόπεζ ενώ ο Μίντλετον έμεινε και πάλι χαμηλά με έξι πόντους (!) ενώ πρόσθεσε 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ…