ΝΒΑ: Λαμπρός Σιάκαμ, “Δεινόσαυροι” σαν… πρωταθλητές πέτυχαν ιστορική νίκη! (Video)

2019-05-31T06:35:44+00:00 2019-05-31T06:58:21+00:00.

31/May/19 06:35

Ήταν μία ιστορική βραδιά στο Τορόντο. Το πρώτο παιχνίδι τελικών του ΝΒΑ εκτός ΗΠΑ, η πρώτη νίκη ομάδας από τον Καναδά. Οι Ράπτορς τα κατάφεραν κι άνοιξαν το σκορ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Πασκάλ Σιάκαμ έκανε το παιχνίδι της καριέρας του στα πλέι οφ πετυχαίνοντας 32 πόντους με 14/17 σουτ (!) κι οι Ράπτορς κράτησαν το αβαντάζ νικώντας καθαρά τους πρωταθλητές Ουόριορς με 118-109 μπροστά σε ένα κατενθουσιασμένο κοινό!

Από το πρώτο 12λεπτο ως το τέλος, οι Ράπτορς είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Δεν άφησαν τους Ουόριορς να βρουν κάποιο από τα συνηθισμένα τους μεγάλα σερί και βρήκαν λύσεις από αρκετούς παίκτες, παρότι η άμυνα των αντιπάλων τους κατάφερε τρόπον τινά να ρίξει τις επιδόσεις του Καουάι Λέοναρντ. Όχι ότι οι 23 πόντοι ήταν λίγοι δηλαδή, αλλά με 5/14 σουτ.
Εξαιρετικός ήταν ο Μαρκ Γκασόλ που κέρδισε κατά κράτος τους ψηλούς των Ουόριορς (20π.), με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να κάνει την επανεμφάνιση του μετά δύο μήνες, αλλά να παίζει μόλις 8 λεπτά (3 πόντοι με 3/4 βολές).

Ο Φρεντ Βαν Βλιτ βοήθησε και πάλι με 15 πόντους από τον πάγκο, έστω κι αν αυτή τη φορά έμεινε στα 1/4 τρίποντα. Με 11 τέλειωσε ο Ντάνι Γκριν που είχε 3/7 τρίποντα, ενώ μόλις επτά με εννιά ασίστ πρόσθεσε ο Κάιλ Λάουρι. Τι σημασία είχε; Υπήρχε ο Σιάκαμ.

Οι Ουόριορς είχαν και πάλι σε μεγάλη βραδιά τον Στεφ Κάρι που μέτρησε 34 πόντους με 14/14 βολές και 4/9 τρίποντα, ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 21. Ως εκεί όμως. Ο Ντρέιμοντ Γκριν κατάφερε να πετύχει τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, ασίστ και ριμπάουντ στα ίδια νούμερα και κανείς άλλος “Πολεμιστής” δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτή τη φορά έλειψε ο Κέβιν Ντουράντ, εμφανώς θα λέγαμε.

Ήταν η πρώτη ήττα των Ουόριορς την τελευταία τετραετία σε Game1 τελικών, αλλά αυτή τη φορά ξεκίνησαν μακριά από το Όκλαντ…