Ουόριορς: “Break” από τους πρωταθλητές στο Τορόντο και 1-1! (vids)

2019-06-03T07:08:12+00:00 2019-06-03T07:18:34+00:00.

03/Jun/19 07:08

Η καρδιά των πρωταθλητών ”μίλησε”, με τους Ουόριορς να κάνουν το πολυπόθητο break στο Τορόντο και πλέον οι Τελικοί βρίσκονται στο 1-1!

Μην υποτιμάτε τους πρωταθλητές!

Οι Ουόριορς έκλεισαν τα αυτιά και έκανα αυτό που ξέρουν καλύτερα! Στον δεύτερο Τελικό απέναντι στους Ράπτορς, οι ”Πολεμιστές” εμφανίστηκαν καλύτεροι και με το τελικό 109-104, έκαναν το 1-1 και μεταφέρουν πλέον τη σειρά στο Όουκλαντ, με το Game 3 να διεξάγεται τα ξημερώματα της Πέμπτης (6/6, 04:00)!

H αναμέτρηση στο Τορόντο τα είχε όλα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και μέχρι το ημίχρονο είχαν τον οριακό έλεγχο του ρυθμού. Όμως, τα πρώτα 6′ της δεύτερου μέρους έδειξαν ότι κάτι έχει αλλάξει. Μέσα σε 5:40′, οι Ουόριορς έκαναν το 59-54 του ημιχρόνου 59-72 (!), με τους Ράπτορς να μειώνουν σε 80-88 πριν τη τέταρτη περίοδο.

Εκεί, ο Καουάι Λέοναρντ και η παρέα του προσπάθησαν να πετύχουν ακόμα μία μεγάλη νίκη. Και έφτασαν ένα σουτ μακριά. 27” πριν το τέλος, ο Ντάνι Γκριν με τρίποντο έκανε το 104-106, όμως το σουτ του αγώνα ήρθε δια χειρός Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος ”απάντησε” με τον ίδιο τρόπο στο -7”, για το τελικό 104-109!

Όλα αυτά στη ”σκιά” του τραυματισμού του Κλέι Τόμπσον, με τον αστέρα των νικητών να αποχωρεί στο 40′ με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο, μετά από προσπάθεια σε σουτ! Μάλιστα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουόριορς με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ!

Από κοντά με 23 ο Στεφ Κάρι, ενώ για μία ασίστ έχασε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ ο Ντρέιμοντ Γκριν (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ). Νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς, ενώ 8 είχε ο μεγάλος ήρωας, Ιγκουοντάλα!

Από πλευράς Ράπτορς, ο Λέοναρντ ήταν αρκετά μόνος του στην επίθεση. Τελείωσε το ματς με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο αμέσως επόμενος σκόρερ ήταν ο Φρεντ Βαν Βλιτ με 17.

Τα 12λεπτα: 27-28, 59-54, 80-88, 104-109