ΝΒΑ: Ασύλληπτοι Ράπτορς έκαναν “break” με άρωμα … τίτλου στο Όκλαντ! (Video)

2019-06-06T06:02:53+00:00 2019-06-06T06:02:53+00:00.

06/Jun/19 06:02

Οι Ράπτορς δείχνουν έτοιμοι ακόμα και για τον… τίτλο! Το Τορόντο πέρασε επιβλητικά με 123-109 από την “Όρακλ Αρίνα” εκμεταλλευόμενο στο έπακρο τις απώλειες (Κλέι, Ντουράντ) των πρωταθλητών κι έκαναν το 2-1 στη σειρά δείχνοντας πως μπορούν να φτάσουν ως το τέλος του δρόμου…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Καουάι Λέοναρντ πρόσθεσε ακόμα ένα +30 παιχνίδι (30π., 9/17 σουτ, 6ασ.), αλλά αυτή τη φορά είχε τεράστια βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Ο Κάιλ Λάουρι ήταν καταπληκτικός μετρώντας 23 πόντους με 5/9 τρίποντα και 9 ασίστ, ο Ντάνι Γκριν “βρήκε το χέρι” του πετυχαίνοντας 18π. με 6/10 τρίποντα, ενώ 18 πέτυχε ο Πασκάλ Σιάκαμ και 17 ο Μαρκ Γκασόλ. Στο… μετόπισθεν “καθάρισε” ο Σερζ Ιμπάκα με έξι μπλοκ (6π.)!

Ελλείψει των δύο μεγάλων σκόρερ, ο Στεφ Κάρι πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 47 πόντους (14/31 σουτ, 6/14 τρίποντα, 13/14 βολές, 8ριμπ., 7ασ.), αλλά έμεινε μόνος. Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς ήταν “βαρύς” (4π.) και δεν βοήθησε, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν ανέβηκε προς το τέλος του αγώνα (17π. συνολικά) αλλά ήταν αργά.

Οι Ράπτορς πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν με +8 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο μεγάλωσαν τη διαφορά φτάνοντας την στους 13! Οι πρωταθλητές αντέδρασαν, μείωσαν σε επτά πόντους (96-89) αλλά εκεί μπήκαν μερικά μεγάλα σουτ από τον Λάουρι και τον Ντάνι Γκριν, ενώ ο Ιμπάκα έκοψε τρία σουτ!

Με περίπου 1.30 για το τέλος, η διαφορά ήταν στους 10 πόντους κι εκεί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα ο Φρεντ Βαν Βλιτ με ένα αδιανόητο τρίποντο (17/38 οι Ράπτορς) στη λήξη της επίθεσης των φιλοξενούμενων, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του…

Απολαύστε τις καλύτερες στιγμές του τρίτου τελικού στο βίντεο που ακολουθεί…