Ουόριορς: “Πύρρειος νίκη” με την καρδιά των πρωταθλητών και των “Splash Brothers”!!! (Video)

2019-06-11T06:02:15+00:00 2019-06-11T07:40:41+00:00.

11/Jun/19 06:02

Η καρδιά των πρωταθλητών μίλησε! Η καρδιά κι η κλάση των “Splasη Brothers” οδήγησε τους Ουόριορς σε ένα επικό “break”, με 106-105 στο Τορόντο στερώντας από τους Ράπτορς την πρώτη- αλλά τόσο δική τους- ευκαιρία για να πάρουν τον τίτλο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν μία “Πύρρειος νίκη” αφού ο Κέβιν Ντουράντ έπαιξε, έδωσε ώθηση, αλλά τραυματίστηκε ξανά όπως κι ο Κέβον Λούνεϊ αλλά στο τέλος μέτρησε το κύρος και το ταλέντο του Κλέι Τόμπσον και του Στεφ Κάρι, αλλά κι η αστοχία του Κάιλ Λάουρι στο σουτ της ζωής του!

Οι Ουόριορς έχουν δύο νίκες στο Τορόντο και πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο, αφού και το Game2 κρίθηκε προς το τέλος με το σουτ του Ιγκουοντάλα.

Με τους πρωταθλητές μπροστά διαρκώς, οι Ράπτορς κατάφεραν με 10 σερί πόντους του άστοχου ως εκείνη τη στιγμή, Καουάι Λέοναρντ, να περάσουν μπροστά με 103-97. Με 2.30” στο χρονόμετρο, ο Κλέι Τόμπσον (26 πόντοι, 7/13 τρίποντα) μείωσε με τρίποντο και ήταν αυτός που ανέλαβε να μαρκάρει τον Καουάι ως το τέλος. Τον κράτησε άποντο.

Ο Στεφ Κάρι (31π., 5/14τριπ., 8ριμπ., 7ασ.) ισοφάρισε 1.22” πριν το τέλος παρότι προερχόταν από επτά σερί άστοχα τρίποντα (!) κι οι Ουόριορς πήραν προβάδισμα με 106-103 με νέο τρίποντο του Κλέι στα 57” για τη λήξη!

Ο Λάουρι που βοήθησε πολύ στην επιστροφή των Ράπτορς που είχαν μείνει ακόμα και με 14 πόντους πίσω στο σκορ (18π., 6ασ.) μείωσε σε 106-105 με ντράιβ “χτυπώντας” στα πόδια τον Κάζινς (το έκανε πολλές φορές) και στην επόμενη επίθεση των Ουόριορς, ο σέντερ τους υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Οι Ράπτορς είχαν 15” για να πάρουν τον τίτλο.

Η μπάλα πήγε στον Λέοναρντ αλλά ο Τόμπσον με τον Ιγκουοντάλα του έκοψαν το δρόμο για το τελευταίο σουτ. Ο Βαν Βλιτ βρήκε όμως αμαρκάριστο στη γωνία τον Λάουρι, ωστόσο το σουτ νίκης-τίτλου που επιχείρησε βρήκε μόνο τη…γωνία του ταμπλό κι οι Ουόριορς έφυγαν με ψηλά το κεφάλι μειώνοντας σε 3-2!

Ο “Μπούγκι” πέτυχε 14 πόντους σε 20 λεπτά βοηθώντας τους πρωταθλητές από τη στιγμή που βγήκε ο Ντουράντ εκτός αγώνα στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.
Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα πάνω στον Καουάι έκανε ο Αντρέ Ιγκουοντάλα μέχρι το 40′.

Ο Λέοναρντ πέτυχε 26 πόντους με 9/24 σουτ, 12 ριμπάουντ κι έξι ασίστ, αλλά μόνο στο διάστημα που έβαλε μπροστά το Τορόντο με 103-97 έκανε τη διαφορά. Ο Μαρκ Γκασόλ έβαλε 17- τους περισσότερους στο πρώτο μέρος-, ο Ιμπάκα είχε 15, ενώ ο Βαν Βλιτ μέτρησε 11, τους εννιά στην τρίτη περίοδο κρατώντας τους όταν οι Ουόριορς έφτασα στο +14…

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα εκτενή στιγμιότυπα από τον πολύ μεγάλο πέμπτο τελικό.