ΝΒΑ: Νίκη οι Ράπτορς, σόου Χάρντεν και πρεμιέρα για Ουέστμπρουκ (Video)

2019-10-08T14:30:48+00:00 2019-10-08T14:30:48+00:00.

08/Oct/19 14:30

Οι…μισοί Ράπτορς επιβλήθηκαν με 134-129 των Ρόκετς στην Ιαπωνία με κορυφαίο τον Πασκάλ Σιάκαμ, αλλά τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει ακόμα ένα σόου στην preseason και τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να φοράει για πρώτη φορά τη φανέλα του Χιούστον!

Όταν αποσύρθηκαν από το παιχνίδι οι… καλοί των Ρόκετς, άλλαξε κι η ροή του.

Οι πρωταθλητές έπαιξαν, μάλιστα, χωρίς τον Κάιλ Λάουρι και τον Μαρκ Γκασόλ, αλλά και πάλι ήταν ανταγωνιστικοί κι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Διάστημα βέβαια στο οποίο περιορίστηκε η συμμετοχή των πρώτων ονομάτων των δύο ομάδων, που δεν κυνηγούσαν τόσο το αποτέλεσμα, όσο τα συμπεράσματα. Με τον Χάρντεν και τους Ουέστμπρουκ-Καπέλα-Γκόρντον στον πάγκο, οι Ράπτορς τα κατάφεραν καλύτερα.

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους και επτά ασίστ από το ημίχρονο (!) με το σκορ στο εντυπωσιακό 85-73 για το Χιούστον, ενώ τους 21 τους έβαλε στο πρώτο 12λεπτο (44-40) με 7/8 εύστοχα σουτ!

Στο ίδιο διάστημα ο Ουέστμπρουκ μέτρησε 11 πόντους αλλά δεν έδειξαν να συνεργάζονται τόσο καλά, όσο διατυμπάνιζαν πως θα κάνουν. Νωρίς είναι βεβαία ακόμα.

Το Τορόντο αντέδρασε παρά τις απουσίες του κι ο νέος αστέρας του, ο Πασκάλ Σιάκαμ, τους έφερε στο 106-99 στο τέλος της τρίτης περιόδου, μετρώντας ο ίδιος 24 πόντους! Ο Σερζ Ιμπάκα με τη σειρά του, πρόσθεσε 18. Την ίδια στιγμή ο Χάρντεν απογειώθηκε στους 34, ασταμάτητος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Ντ’Αντόνι δεν τον έβαλε στην τελευταία περίοδο στερώντας από τους Ιάπωνες φανς την ευκαιρία να τον δούνε να “χτυπάει” μία σαραντάρα!

Στην τέταρτη περίοδο, μάλιστα, οι Ράπτορς γύρισαν την κατάσταση υπέρ τους, αλλά μιλάμε για ένα διάστημα στο οποίο έπαιζαν κυρίως οι “παγκίτες” παίκτες κι αυτοί που διεκδικούν συμβόλαιο, παρά τα πρώτα ονόματα των δύο ρόστερ. Οπότε, το σκορ μικρή σημασία είχε και πόσο δε μάλιστα όταν έλειπαν δύο βασικοί άξονες των νέων (και παλιών) Ράπτορς, αλλά και οι Χάρντεν-Ουέστμπρουκ στην καθοριστική τέταρτη περίοδο.