Σέλτικς: Ο Κάρσεν Έντουαρντς έβαλε οκτώ τρίποντα σε έξι λεπτά!!! (Video)

2019-10-16T06:13:30+00:00 2019-10-16T06:13:30+00:00.

16/Oct/19 06:13

Κάρσεν Έντουαρντς κύριοι και κυρίες! Ο ρούκι γκαρντ των Σέλτικς ξετίναξε τα κοντέρ πετυχαίνοντας οκτώ τρίποντα σε έξι λεπτά μίας περιόδους!!! Οκτώ σε έξι…

Ποιος Λάρι Μπερντ, ποιος Ρέι Άλεν; Κανείς από τους μεγάλους σουτέρ των Σέλτικς δεν κατάφερε στο παρελθόν αυτό που ο Κάρσεν Έντουαρντς πέτυχε στο Κλίβελαντ οδηγώντας τη Βοστόνη σε νίκη με 118-95 και σε μία τέλεια preseason (4-0)!

Ο 21χρονος γκαρντ (1.84μ.) ήταν τόσο “καυτός” που κατάφερε να πετύχει οκτώ τρίποντα στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου και συνολικά 26 πόντους στο 12λεπτο, ενώ τέλειωσε το ματς με 30 πόντους και 9/15 τρίποντα! Στο διάστημα του “τρελού” αυτού στατιστικού, ο Έντουαρντς είχε 8/11 προσπάθειες.

Ο Κάρσεν Έντουαρντς επιλέχθηκε από τους Σέλτικς στο Νο33 του φετινού ντραφτ έχοντας πάρει τα δικαιώματα του από τους Σίξερς.

“Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο ποτέ. Ήταν σπέσιαλ”, είπε αργότερα ο Μπραντ Στίβενς ενθουσιασμένος με την απόδοση του παίκτη του και συνεχίζει:

“Βλέπεις έναν παίκτη με το μέγεθος του και αναρωτιέσαι πως τα κατάφερε. Και συνέχιζε ασταμάτητος”.

Ο Έντουαρντς προβλέπεται να ξεκουράζει τον Κέμπα Ουόκερ στον “άσο”, μαζί με τον Μπραντ Ουοναμέικερ, αλλά δεν νομίζουμε πως θα πάρει και πολύ χρόνο συμμετοχής. Όχι μόνο γιατί ο Ουόκερ θα μετρήσει νούμερα πάνω από τα 35 λεπτά αλλά και επειδή δεν αποκλείεται να δούμε στη θέση ακόμα και τον Μάρκους Σμαρτ.

Τα εννιά του Κλέι Τόμπσον

Μόνο ένας παίκτης στο παρελθόν έχει πετύχει περισσότερα τρίποντα σε μία περίοδο. Δεν είναι άλλος από τον Κλέι Τόμπσον των Ουόριορς όταν στις 23 Ιανουαρίου του 2015 έβαλε εννιά κατά των Κινγκς, στο δρόμο για τους 37 πόντους που σημείωσε σε αυτό το διάστημα. Αμφότερα αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ.

Σύμφωνα με το ESPN Stats and Info, τρεις ακόμα παίκτες έχουν σημειώσει οκτώ τρίποντα σε μία περίοδο σε αγώνα κανονικής περιόδου: ο Κέβιν Λοβ, ο Τζο Τζόνσον κι ο Μάικλ Ρεντ.

Το ρεκόρ των Σέλτικς σε ολόκληρο αγώνα κρατάνε με εννιά εύστοχα ο Αϊζάια Τόμας κι ο Αντουάν Ουόκερ.