Μπακς: Με φοβερό Γιάννη έκλεισαν αήττητοι την “preseason”! (Video)

2019-10-18T05:40:47+00:00 2019-10-18T06:09:36+00:00.

18/Oct/19 05:40

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σάρωσε και τους Τίμπεργουλφς, οι Μπακς νίκησαν εύκολα με 118-96 και ολοκλήρωσαν με ρεκόρ 5-0 την “preseason”!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Είναι η πρώτη φορά από το 1997 που οι Μιλγουόκι Μπακς έκλεισαν αήττητοι την περίοδο των φιλικών παιχνιδιών, αποδεικνύοντας πως και φέτος όπως πέρυσι, έχουν μία ομάδα έτοιμη και δυνατή για να φτάσει και πάλι στους τελικούς της Ανατολής.

Ο Γιάννης τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και τρία μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής, έχοντα 9/15 σουτ (1/4 τρίποντα) και 7/9 βολές, ενώ πρόσθεσε δύο ασίστ και δύο κλεψίματα (4 λάθη).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε αυτή τη φορά με απόφαση του προπονητή του, αλλά συνηθίζεται μία βραδιά ξεκούρασης για όλους τους παίκτες.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν δεύτερος σκόρερ σημειώνοντας 18 πόντους και επτά ασίστ (28′), ενώ ο Ρόμπιν Λόπεζ ήρθε από τον πάγκο και βοήθησε πολύ με 14 πόντους. Έβαλε μάλιστα και 2/4 τρίποντα, θυμίζοντας το δίδυμο αδελφό του που εδώ και χρόνια σουτάρει με επιτυχία από μακριά. Ο Μπρουκ είχε 10 πόντους με 1/4 τρίποντα.

Οι Μπακς δεν ήταν αποδοτικοί μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα. Περιόρισαν τον Καρλ Άντονι Τάουνς που έμεινε στους 16 πόντους με 3/9 προσπάθειες (8/8 βολές) και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ κι ο Ουίγκινς δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Είχε μόλις 10 πόντους με 4/18 σουτ. Κοινώς τα… έσπασε.

Ο Σαμπάζ Ναπίερ με 14 πόντους από τον πάγκο ήταν δεύτερος σκόρερ της Μινεσότα, ενώ ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τις καλύτερες στιγμές των Μπακς στην πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς της “preseason”…