Μάβερικς: “Διπλοί” Ντόντσιτς και Πορζίνγκις νίκησαν Καουάι και Κλίπερς (Video)

2019-10-18T08:24:52+00:00 2019-10-18T08:24:52+00:00.

18/Oct/19 08:24

doncic_porzingis

Με “διπλούς” σε πόντους και ριμπάουντ τους Ντόντσιτς και Πορζίνγκις οι Μάβερικς δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν με 102-87 τον Καουάι Λέοναρντ και τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μέτρησε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ με 4/9 τρίποντα, αλλά και εννιά λάθη στο παθητικό του, ενώ ο Πορζίνγκις βρέθηκε σε πιο καλή βραδιά έχοντας 18 πόντους με 6/9 σουτ και επίσης 13 μαζεμένα “σκουπίδια” στο ενεργητικό του.

Οι μεγάλοι σταρ των Μάβερικς έπαιξαν 25 και 23 λεπτά αντίστοιχα και κυριάρχησαν στο παρκέ από το ξεκίνημα του αγώνα, όταν το Ντάλας προηγήθηκε με 32-13 στην πρώτη περίοδο!

Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους Κλίπερς ήταν ο MVP των περσινών τελικών, Καουάι Λέοναρντ που ακόμα δεν πατάει γερά στα πόδια του.

Ο Καουάι έπαιξε 22 λεπτά κι είχε 13 πόντους με τέσσερα κλεψίματα (μετρ του είδους), αλλά σούταρε με άθλια ποσοστά ευστοχίας καθώς είχε 5/19 (2/8 τρίποντα)!

Ο Τζάστιν Τζάκσον κι ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχαν επίσης από 18 και 15 πόντους αντίστοιχα ερχόμενοι από τον πάγκο του Ρικ Καρλάιλ, ενώ πρώτος σκόρερ των Κλίπερς ήταν ο Μόντρεζλ Χάρελ με 14 πόντους.

Ολοφάνερα στους Κλίπερς λείπει ο τραυματίας Πολ Τζορτζ, αλλά όταν γυρίσει θα γίνει λογικά η ομάδα που όλοι περιμένουμε.

Σε άλλα παιχνίδια της preseason, οι Χιτ παρέμειναν αήττητοι νικώντας και τους Μάτζικ με σκορ 107-98 στο Ορλάντο (Μπάτλερ 23-Φουρνιέ 16), ενώ το Σικάγο διέλυσε με 111-93 τους Χοκς με εκπληκτικό τον ρούκι Κόμπι Ουάιτ (29) και τον Ζακ ΛαΒιν (23).

Στο Ντένβερ, τέλος, οι αήττητοι Νάγκετς νίκησαν με 110-104 αλλά οι τελευταίοι έπαιξαν χωρίς τους Λίλαρντ, Μακόλουμ, Ουάιτσαϊντ.

Βέβαια, ούτε οι βασικοί των Νάγκετς έπαιξαν για παραπάνω από 16-18 λεπτά με τους Πολ Μίλσαπ και Ουίλ Μπάρτον να τελειώνουν με 13 πόντους έκαστος.