ΝΒΑ: Θετικό ντεμπούτο Ίρβινγκ, καλύτεροι οι Ράπτορς (Video)

2019-10-19T07:17:45+00:00 2019-10-19T07:18:04+00:00.

19/Oct/19 07:17

irving-nets

Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Κάιρι Ίρβινγκ έγινε στο Μπρούκλιν και ήταν θετικό από ατομικής άποψης, αλλά οι Ράπτορς νίκησαν εύκολα με 123-107…

Ο Ίρβινγκ έπαιξε για πρώτη φορά ουσιαστικά (είχε χτυπήσει στα πρώτα λεπτά με τους Λέικερς στην Κίνα) αφού υπέστη υποτροπή στο κάταγμα που είχε στη μύτη. Είχε ηγετική παρουσία κι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νετς μετρώντας 19 πόντους με 7/17 σουτ ενώ μοίρασε και τέσσερις τελικές πάσες.

Από 13 πόντους σημείωσαν ο Τορίν Πρινς κι ο Σπένσερ Ντινγουίντι.

Οι Ράπτορς πάντως έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο 12λεπτο όταν το επί μέρους σκορ ήταν 46-25 και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τη διαφορά ως το τέλος.

Ο Ο Τζι Ονονούμπι που προβλέπεται να κάνει “breakout” σεζόν ως αντικαταστάτης του Καουάι Λέοναρντ στη βασική πεντάδα των πρωταθλητών, ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 18 πόντους στο ενεργητικό του σε 28 λεπτά. Έπαιξε κι ο Κάιλ Λάουρι (9π.), ενώ αποτελεσματικός όπως πάντα ήταν ο Φρεντ Βαν Βλιτ που ξεκίνησε στη δεύτερη θέση των γκαρντ και είχε 16 πόντους και οκτώ ασίστ!

Εύκολα οι Σπερς τους Γκρίζλις

Με τον Πάτι Μιλς να πετυχαίνει 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και τρεις παίκτες να έχουν από 14 πόντους (ΝτεΡόζαν, Όλντριτζ, Φορμπς) οι Σπερς νίκησαν εύκολα μες 104-91 τους Γκρίζλις. Κορυφαίος για το Μέμφις ήταν το Νο2 του φετινού ντραφτ, Τζα Μοράντ, που τέλειωσε το ματς με 16 πόντους και έξι ασίστ.