Ράπτορς: Σιάκαμ και Βαν Βλιτ από 34, έσωσαν τους πρωταθλητές! (Videos)

2019-10-23T06:20:27+00:00 2019-10-23T06:20:27+00:00.

23/Oct/19 06:20

Οι Ράπτορς βρήκαν στο πιτς φιτίλι τους νέους ηγέτες τους. Τον έναν τον περιμέναμε, ο άλλος μας είχε… υποψιάσει από πέρυσι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Πασκάλ Σιάκαμ πέτυχε 34 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ κι ο Φρεντ Βαν Βλιτ ξεκίνησε στο “δύο” κι έκανε ρεκόρ καριέρας επίσης με 34 πόντους στο ενεργητικό του, οδηγώντας αμφότεροι τους Ράπτορς στη νίκη με 130-122 επί των Πέλικανς στην παράταση (117-117)!

Έσωσαν έτσι τους πρωταθλητές στη βραδιά της απονομής των επάθλων τους και έδειξαν δυνατοί παρότι μπαίνουν στη νέα εποχή τους, χωρίς δηλαδή τη σύντομη αλλά άκρως πετυχημένη που είχαν με τον Καουάι Λέοναρντ στα ηνία τους.

Ο Σιάκαμ είχε 11/26 σουτ και 10/11 βολές (38′), ενώ εκτός από τα 18 ριμπάουντ, πρόσθεσε και πέντε τελικές πάσες! Ο Βαν Βλιτ μας επέδειξε και πάλι το χέρι…αλφάδι που διαθέτει, μετρώντας 5/7 τρίποντα, 12/18 σουτ συνολικά και 5/6 βολές. Πρόσθεσε όμως και επτά ασίστ, μαζί με πέντε ριμπάουντ και δύο κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε μόλις δύο λάθη σε 44 λεπτά συμμετοχής! Απλά υπέροχος…

Ο Κάιλ Λάουρι ξεκίνησε καλά κι αυτός πετυχαίνοντας 22 πόντους (αλλά με 3/11 τρίποντα και 11/13 βολές) συμπεριλαμβανομένων πέντε πόντων που έδωσαν το οριστικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Σερζ Ιμπάκα μέτρησε 13 και 11 πόντους ο Ο Τζι Ονονούμπι ως “starter” στη θέση του Καουάι.

Ο Νικ Πάουελ έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με σουτ στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Αν κι οι Πέλικανς ισοφάρισαν με 122-122, δεν σκόραραν στα τελευταία 2.23” της παράτασης. Δύο βολές του Λάουρι κι ένα τρίποντο του Βαν Βλιτ ξεκόλλησαν τους Ράπτορς κι ο Λάουρι ολοκλήρωσε το 8-0 σερί στο τέλος.

Οι Πέλικανς έπαιξαν χωρίς, φυσικά, τον τραυματία Ζάιον Ουίλιαμς, αλλά ήταν ανταγωνιστικός. Ο Μπράντον Ίνγκραμ μέτρησε 22 πόντους (8/19 σουτ), ενώ ο Τζος Χαρτ – ακόμα ένα πρώην “Λέικερ”- είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ ξεκίνησε στην πεντάδα και είχε 16, ενώ πολύ καλό ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Νικολό Μέλι στο ΝΒΑ καθώς πέτυχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο των Πέλικανς σε 20 λεπτά συμμετοχής!

Ο φυσικός ηγέτης της Νέας Ορλεάνης, ο Τζρου Χόλιντεϊ “κολύμπησε σε ρηχά νερά” έχοντας μόλις 13 πόντους με 1/6 τρίποντα και έξι ασίστ στο ενεργητικό του.