Κλίπερς: Έριξαν νοκ άουτ με Καουάι τους Λέικερς στέλνοντας … μήνυμα! (Video)

2019-10-23T07:42:38+00:00 2019-10-23T07:42:38+00:00.

23/Oct/19 07:42

kawhi-lakers

“LA, out way”… Οι Κλίπερς πήραν το ντέρμπι του Λος Άντζελες με εκπληκτικό ντεμπούτο από τον Καουάι Λέοναρντ και έστειλαν μήνυμα στο ΝΒΑ πως βρίσκονται εδώ ως φαβορί για τον τίτλο! Κι ας μην έπαιζε ο Πολ Τζορτζ…

Ο MVP των περσινών τελικών, Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 30 πόντους με 10/19 σουτ (1/5τριπ.) και 9/10 βολές, ενώ πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ (6 λάθη) οδηγώντας τους Κλίπερς στη νίκη με 112-102 επί των Λέικερς που δεν μπόρεσαν να πείσουν από τώρα ότι το δίδυμο ΛεΜπρόν-Ντέιβις είναι έτοιμο για τα μεγάλα παιχνίδι.

Νωρίς είναι ακόμα βέβαια, αλλά οι Κλίπερς έδειχναν σε σημεία του αγώνα να βρίσκονται μία ταχύτητα πιο πάνω, ειδικά χάρη στον Καουάι και τον εκπληκτικό – και φέτος όπως όλα δείχνουν- πάγκο τους. Ο Λου Ουίλιαμς μέτρησε 21 πόντους και επτά ασίστ σε 37 λεπτά (αναπληρωματικός μόνο κατ’ όνομα), ενώ όλοι οι “παγκίτες” πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων!!!

Ο Μόντρεζλ Χάρελ είχε 17, ο Τζαμάικλ Γκριν 12 κι ο Μο Χάρκλες πρόσθεσε 10 για τους Κλίπερς που στην τελευταία περίοδο έκαναν ένα επί μέρους 27-17, απαντώντας στους Λέικερς που έκλεισαν την τρίτη με επί μέρους σκορ 15-3 ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση ως τότε. Δεν άντεξαν όμως.

Παραδόξως προφανώς, ο καταπληκτικός Ντάνι Γκριν ήταν ο κορυφαίος τους σκόρερ με 28 πόντους (10/14 σουτ, 7/9 τρίποντα), αλλά το θέμα ήταν βεβαίως πως πήγε ο Άντονι Ντέιβις μαζί με τον ΛεΜπρόν που έπαιξε στον “άσο” και στα 36 λεπτά (έλειπε ο Ραζόν Ρόντο).

Ο Ντέιβις μέτρησε 25 πόντους αλλά με 8/21 σουτ και 9/14 βολές, ενώ έδειξε ευάλωτος στην άμυνα. Είχε ακόμα 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Ο “Μπρον” κινήθηκε κοντά στο τριπλ νταμπλ έχοντας 18 πόντους, εννιά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ (5 λάθη, 1 μπλοκ), αλλά ήταν πολύ άστοχος από όπου και να επιχείρησε σουτ (7/19 συνολικά, 1/5τριπ.). Ο Μο Χάρκλες ή ο Πάτρικ Μπέβερλι είχαν θετική αμυντική συμπεριφορά πάνω του ή γενικότερα έπιασαν τόπο οι αλλαγές του Ντοκ Ρίβερς στα μαρκαρίσματα μετά τα σκριν.

Κανείς από τον πάγκο των Λέικερς δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ούτε κάποιος άλλος από την προαναφερθείσα τριάδα που έμοιαζαν με… κούκους.