Μάβερικς: Σάρωσε το δίδυμο Ντόντσιτς-Πορζίνγκις! (Video)

2019-10-24T06:01:30+00:00 2019-10-24T06:01:30+00:00.

24/Oct/19 06:01

Το ευρωπαϊκό δίδυμο Ντόντσιτς-Πορζίνγκις σάρωσε στην επίσημη πρεμιέρα του και άφησε τεράστιες υποσχέσεις για φέτος και για το μέλλον φυσικά.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς νίκησαν τους Ουίζαρντς στο Ντάλας με 108-100 με τον Λούκα Ντόντσιτς να ξεκινάει τη σεζόν με 34 πόντους και τον Πορζίνγκις να επιστρέφει σε επίσημο ματς μετά ενάμισι χρόνο με 23 πόντους στο ενεργητικό του!

Ο Σλοβένος είχε μία πολύ καλή βραδιά σουτάροντας με 12/19 εντός πεδιάς (4/9 τρίποντα) και 6/8 βολές, ενώ είχε ακόμα εννιά ριμπάουντ και τρεις ασίστ (έξι λάθη) σε 34 λεπτά. Ο Λετονός μέτρησε 7/16 σουτ και τέσσερα ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μάβερικς έκαναν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο χάρη στον πάγκο τους (38-23 επί μέρους σκορ) με τους Φίνεϊ Σμιθ και Τζάκσον να μετράνε από 10 πόντους κι από 9 τους Μπράνσον και Σεθ Κάρι. Από εκείνο το σημείο κι ύστερα, δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Πρώτος σκόρερ για την Ουάσινγκτον ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 19 πόντους και 9 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ νταμπλ νταμπλ με 14 πόντος και 10 ριμπάουντ είχε στο ντεμπούτο του ο ρούκι Ρούι Χατσιμούρα.

Εύκολα το Ορλάντο

Με το δεξί ξεκίνησε η σεζόν για τους Μάτζικ που νίκησαν εύκολα τους Καβαλίερς με 94-85 στο Ορλάντο.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς έκανε τη διαφορά μετρώντας 21 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ τον ακολούθησε με 16. Ο Μαρκέλ Φουλτζ είχε μία ομαλή επιστροφή στη δράση έχοντας 12 πόντους και έξι ασίστ.

Από τους απογοητευτικούς Καβαλίερς ξεχώρισε ο Τρίσταν Τόμπσον με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ,ενώ άλλους τόσους έβαλε ο Κόλιν Σέξτον.

Ο Κέβιν Λοβ μάζεψε 18 ριμπάουντ αλλά έμεινε στους 11 πόντους μόλις.