Κάιρι Ίρβινγκ: Ξεκίνημα με 50αρα ρεκόρ, αλλά χαμένο buzzer beater! (Video)

2019-10-24T06:22:59+00:00 2019-10-24T06:22:59+00:00.

24/Oct/19 06:22

Ο Κάιρι Ίρβινγκ δεν θα μπορούσε να περιμένει καλύτερο ντεμπούτο. Να έβαζε και το buzzer beater όμως…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο νέος άσος των Νετς πέτυχε νέο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ με 50 πόντους, περισσότεροι όλων των εποχών για πρωτοεμφανιζόμενο σε καινούργια ομάδα παίκτη, αλλά οι Τίμπεργουλφς πανηγύρισαν τη νίκη με 127-126 στην παράταση μέσα στο Μπρούκλιν.

Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Κίκι Βάντεγουεϊ με 47 όταν έπαιξε για πρώτη φορά στους Μπλέιζερς το 1984.

Ο Ίρβινγκ είχε 50 πόντους με 17/33 σουτ (7/14 τρίποντα) και 9/10 βολές, άγγιξε το τριπλ νταμπλ με οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής και δεν έκανε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ!

Η μυθική του εμφάνιση θα έφερε 100% την υπογραφή του αν ευστοχούσε στο τέλος. Πήρε, φυσικά, την τελευταία επίθεση για τους Νετς, αλλά μπροστά στον Τζος Οκόγκιε γλίστρησε και έχασε την ισορροπία του. Κατάφερε να σηκωθεί από το παρκέ, πήρε ένα αξιοπρεπές σουτ από μέση απόσταση αλλά αυτό βρήκε σίδερο, χαρίζοντας τη νίκη στη Μινεσότα!

Με 20 τέλειωσε το ματς ο Κάρις ΛεΒερτ και 15 ο Τορίν Πρινς για τους Νετς.

Έτσι το βραβείο του MVP της βραδιάς πήγε στο νικητή και κορυφαίο των Τίμπεργουλφς.

Ο Κάρλ Άντονι Τάουνς σάρωσε τον Τζάρετ Άλεν και τον ΝτιΆντρε Τζόρνταν, μετρώντας 36 πόντους και 14 ριμπάουντ! Ο Τάουνς σούταρε σαν γκαρντ έχοντας 7/11 τρίποντα! Πρόσθεσε ακόμα από τρεις ασίστ, κλεψίματα και τάπες ενώ συνολικά είχε 11/22 σουτ και 7/8 βολές.

Ο Άντριου Ουίγκινς είχε κι αυτός καθοριστική συμβολή προσθέτοντας για τους Τίμπεργουλφς 21 πόντους (10/27 σουτ, 0/4τριπ.), ενώ 15 έβαλε ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον και 14 ο Τζεφ Τιγκ.

Εύκολη νίκη το Σαν Αντόνιο με τους Νικς

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε 22 πόντους, ο Μπριν Φορμπς 20 κι ο Ντεζούντε Μάρεϊ επέστρεψε μετά ένα χρόνο με εξαιρετική απόδοση (18π., 8ριμπ., 6ασ.) κι οι Σπερς πήραν τη νίκη με 120-111 επί των Νικς στο Σαν Αντόνιο.

Οι Σπερς χρειάστηκαν ένα επί μέρους 37-27 στην τελευταία περίοδο για να σταματήσουν τη Νέα Υόρκη που είχε για κορυφαίο τον Τζούλιους Ραντλ που πέτυχε 25 πόντους με 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ των Νικς ήταν ο Μάρκους Μόρις με 26 πόντους.

Πολύ καλός στο ντεμπούτο του ήταν ο ρούκι (νο3 στο ντραφτ) Αρ Τζέι Μπάρετ που είχε 21 πόντους με 9/13 σουτ.