Σίξερς: Κανένα… ντέρμπι με τους Σέλτικς (Video)

2019-10-24T06:44:27+00:00 2019-10-24T06:44:27+00:00.

24/Oct/19 06:44

Ντέρμπι Ανατολής; Πού το είδατε;

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Μπεν Σίμονς κι οι Σίξερς φρόντισαν να εξοντώσουν με άνεση τους νέους Σέλτικς, επικρατώντας στη Φιλαδέλφεια με 107-93.

Χάρη στο +13 του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έδειξαν με το καλημέρα την ισχύ τους, ενώ αντίθετα δεν ξεκίνησε καλά η νέα εποχή των Σέλτικς με τον Κέμπα Ουόκερ στο τιμόνι τους.

Ο Μπεν Σίμονς είχε τις απαντήσεις. Ο Αυστραλός πόιντ φόργουορντ (καθαρά σε ρόλο άσου) κινήθηκε κοντά στο τριπλ νταμπλ έχοντας 24 πόντους με 11/16 σουτ (φυσικά χωρίς τρίποντο αλλιώς θα γραφόταν ως ξεχωριστή είδηση…) και 2/5 βολές, ενώ πρόσθεσε ακόμα οκτώ ριμπάουντ και εννιά ασίστ!

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του “Big” Αλ Χόρφορντ με τη φανέλα των Σίξερς απέναντι στην πρώην ομάδα του όπως και του Τζος Ρίτσαρντσον. Είχαν από 16 πόντους και 17 αντίστοιχα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ έπαιξε μόλις 23 λεπτά λόγω φάουλ, αλλά πρόλαβε να πετύχει νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ (τρία μπλοκ), ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε και το πέμπτο μέλος των βασικών των Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις με 15-15! Από εκεί και πέρα δεν είδαμε τίποτα από τον πάγκο των Σίξερς, όπως άλλωστε προβλέπεται να συμβεί όλη τη χρονιά. Ίσως να αποτελέσει το ευάλωτο σημείο τους.

Οι Σέλτικς είχαν για κορυφαίο τους παίκτη τον Γκόρντον Χέιγουορντ που επιτέλους πλέον ξεκινάει στη βασική πεντάδα, μετρώντας 25 πόντους με 8/15 σουτ και 9/11 βολές.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (αλλά 8/22 σουτ) και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κέμπα Ουόκερ “κολύμπησε” σε ρηχά νερά αφού έμεινε στους 12 πόντους με 4/18 σουτ (!) και μόλις δύο τελικές πάσες στο ενεργητικό του.