Νάγκετς: Ο “Joker” χάλασε το ιστορικό σερί των Μπλέιζερς (Video)

2019-10-24T08:48:27+00:00 2019-10-24T09:04:25+00:00.

24/Oct/19 08:48

jokic

Ο “Joker” γέλασε τελευταίος…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 20 πόντους (13 ριμπάουντ) με δύο καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα στο Πόρτλαντ και οδήγησε τους Νάγκετς σε μεγάλη νίκη με 108-100 επί των Μπλέιζερς χαλώντας τους το ιστορικό σερί που είχαν σε πρεμιέρες.

Πιο συγκεκριμένα, οι Μπλέιζερς “έτρεχαν” σερί 18 νικών στο άνοιγμα της σεζόν εντός έδρας, το μεγαλύτερο στην ιστορία του ΝΒΑ. Τους κέρδισε το… Joker.

Ο Γιόκιτς έπαιξε μόλις 24 λεπτά καθώς από νωρίς είχε πρόβλημα με τα φάουλ απέναντι στον εξαιρετικό Χασάν Ουάιτσαϊντ (ντεμπούτο με 16 πόντους, 6/7 δίποντα και 19 ριμπάουντ) αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να επιστρέψει δριμύτερος στο τελευταίο διάστημα του αγώνα.

Οι Νάγκετς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 35-26 στην τελευταία περίοδο. Ο Ουίλ Μπάρτον πρόσθεσε 19 πόντους με 11/12 βολές, ενώ με 14 τέλειωσε το ματς ο άστοχος (4/14) Τζαμάλ Μάρεϊ (6ασ.)

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι μετρώντας 32 πόντους (8ασ.) με 10/21 σουτ,από τα οποία 3/10 ήταν τρίποντα. Μετά τον Χασάν όμως, οι Μπλέιζερς δεν είχαν άλλο πόλο στην επίθεση, καθώς ο Σι Τζέι Μακόλουμ “κόλλησε” στους 12 πόντους με 5/18 σουτ. Δεκατρείς πέτυχε ο Ρόντβνεϊ Χουντ.

Οι Νάγκετς είχαν χάσει με 3-4 από τους Μπλέιζερς στην περσινή σειρών των ημιτελικών της Δύσης.

Σαρωτική πρεμιέρα των Σανς επί των Κινγκς

Οι Σανς ξεκίνησαν σαρωτικά τη σεζόν, συντρίβοντας – μάλλον ανέλπιστα- με 124-995 τους Κινγκς!

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τελευταία περίοδο όταν οι γηπεδούχοι Σανς πέτυχαν ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 38-19!

Το Φοίνιξ είχε μία τετράδα για… φίλημα με τον Ντέβιν Μπούκερ να τελειώνει το ματς με 22 πόντους και 10 ασίστ, ενώ νταμπλ νταμπλ πέτυχε κι ο Ρίκι Ρούμπιο με 11 πόντους και 11 τελικές πάσες στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον κυριάρχησε στη ρακέτα μετρώντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ, ενώ την τετράδα συμπλήρωσε ο Κέλι Ουμπρέ τζούνιορ με 21 πόντους στο ενεργητικό του.

Το Σακραμέντο είχε μοναδικό πρωταγωνιστή τον Μπάντι Χιλντ (υπέγραψε επέκταση στο συμβόλαιο) που μέτρησε 28 πόντους με 6/12 τρίποντα αλλά από εκεί και πέρα το… χάος.

Ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ έκανε κάπως αισθητή την παρουσία του με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Απογοητευτική ήταν η πρώτη του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που έμεινε σε ένα δίποντο με συνολικά 1/10 σουτ…