Χοκς: Εύκολα στο Ντιτρόιτ με “όργια” Γιανγκ και… μυθικό Κάρτερ! (vids)

2019-10-25T07:54:47+00:00 2019-10-25T07:54:47+00:00.

25/Oct/19 07:54

Ο Τρέι Γιανγκ έμοιαζε να είναι ασταμάτητος και οι Χοκς ξεκίνησαν με το δεξί τη χρονιά, μέσα στο Ντιτρόιτ. Όλα τα φώτα πάνω στον ρέκορντμαν Βινς Κάρτερ!

Τη λάμψη του Βινς Κάρτερ ”έκλεψε” στο φινάλε ο Τρέι Γιανγκ. Ο νεαρός αστέρας των Χοκς έκανε πράγματα και θαύματα στη νίκη της ομάδας του κόντρα στους Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ με 117-100.

Συγκεκριμένα, στη πρεμιέρα της δεύτερης σεζόν του στο NBA, o Γιανγκ μέτρησε 38 πόντους (11/21 σουτ, 10/12 βολές), 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 37′, με τον Τζον Κόλινς να προσθέτει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Πίστονς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν, τους 27 έφτασε ο Ντέρικ Ρόουζ με τον Άντρε Ντράμοντ να κάνει double-double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι, που με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, άνηκε πλήρως στους φιλοξενούμενους, με τα τελευταία λεπτά να φέρνουν και τη διαφορά στο +17 από τους 10.

Αξίζει να αναφέρουμε πως στον αγώνα αυτό, έγινε και ένα μεγάλο ρεκόρ, το οποίο ναι μεν ήταν αναμενόμενο, όμως πρόκειται για κάτι που ίσως να μην ξαναδούμε στο NBA. O Βινς Κάρτερ πάτησε παρκέ για 22η σεζόν και έτσι έγινε ο μοναδικός στην ιστορία με τόσα χρόνια στον ”μαγικό κόσμο”!

Τα 12λεπτα: 32-38, 63-60, 81-91, 100-117

Photo credits: Hawks Twitter