Μάβερικς: “Τριπλός” Ντόντσιτς, ανατροπή το Ντάλας στη Νέα Ορλεάνη (Video)

2019-10-26T07:47:06+00:00 2019-10-26T07:47:06+00:00.

26/Oct/19 07:47

doncic

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε τριπλ νταμπλ κι οι Μάβερικς πέρασαν από τη Νέα Ορλεάνη με ανατροπή, κάνοντας το 2/2 με 123-116 επί των Χόρνετς…

Παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 41-27 στην πρώτη περίοδο, οι Μάβερικς γύρισαν την κατάσταση αμέσως- επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο με 45-23 – και στο τέλος μίλησε η κλάση του Λούκα.

Ο κορυφαίος ρούκι της περσινής σεζόν τέλειωσε το ματς με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 38 λεπτά, πετυχαίνοντας όμως κι ένα μεγάλο τρίποντο περίπου 1.30” πριν το τέλος που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους Μάβερικς.

Αυτό…

Για ένα ακόμα παιχνίδι το Ντάλας είχε σε καλή μέρα και τον Κρίσταπς Πορζίνγκις που μέτρησε 24 πόντους σε μόλις 29 λεπτά, έχοντας στο ενεργητικό του μάλιστα και πέντε μπλοκ! Το Ντάλας πήρε μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο και δη τον Ντελόν Ράιτ που παίζει με λεπτά βασικού στον “άσο”, έχοντας 20 πόντους (32′) και πέντε κλεψίματα.

Οι Πέλικανς είδαν τον Ζάιον Ουίλιαμσον να κερδίζει την αποθέωση από το κοινό των Πέλικανς που αδημονούσε για αυτήν τη στιγμή αλλά όχι βλέποντας τον με πολιτικά φυσικά.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 25 πόντους ήταν και πάλι ο πρώτος τους σκόρερ ενώ από 16 πέτυχαν ο Τζος Χαρτ (έρχεται από τον πάγκο) κι ο Ντέρικ Φέιβορς. Ο Λόνζο Μπολ τέλειωσε με 15 αλλά είχε μόλις 3/12 τρίποντα, ενώ σε ακόμα ένα παιχνίδι (0-2 οι Πέλικανς), απογοήτευσε ο Τζρου Χόλιντεϊ που έμεινε στους οκτώ (8 ασίστ) με 2/11 σουτ.