ΝΒΑ: Οι Σέλτικς πήραν το ντέρμπι με τους Ράπτορς, πρώτη νίκη οι Μπλέιζερς (Video)

2019-10-26T09:04:27+00:00 2019-10-26T09:04:27+00:00.

26/Oct/19 09:04

Οι Σέλτικς μάζεψαν γρήγορα τα συντρίμμια τους μετά την ήττα από τους Σίξερς κι απάντησαν με 112-106 επί των πρωταθλητών Ράπτορς στη Βοστόνη!

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 25 πόντους (9ριμπ., 11/20 σουτ) κι ένα καθοριστικό σουτ, ενώ ο Κέμπα Ουόκερ βρήκε τον ηγετικό του εαυτό στην τελευταία περίοδο όταν σημείωσε τους μισούς από τους 22 πόντους κι οι Σέλτικς πήραν την πρώτη νίκη της σεζόν.

Την τριάδα των σκόρερ συμπλήρωσε ιδανικά ο Τζέισον Τέιτουμ που μέτρησε επίσης 25 πόντους αλλά είχε 8/22 σουτ και εννιά ριμπάουντ, συν τρία κλεψίματα.

Οι Σέλτικς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 36-24 στην τελευταία περίοδο για να γυρίσουν το παιχνίδι, με τον Ουόκερ στο τιμόνι όπως γράψαμε παραπάνω.

Στράφι πήγε έτσι για τους πρωταθλητές η νέα φοβερή εμφάνιση του νέου… Λέοναρντ, δηλαδή του Πασκάλ Σιάκαμ που τέλειωσε το ματς με 33 πόντους (11/22 σουτ, 5/7 τρίποντα) και οκτώ ριμπάουντ, αλλά και του Κάιλ Λάουρι.

Ο βασικός πόιντ γκαρντ κι αρχηγός των πρωταθλητών μέτρησε 29 πόντους με 11/18 σουτ (6/10 τρίποντα) και επτά ασίστ στο ενεργητικό του. Αυτή τη φορά οι Ράπτορς όμως δεν είχε βοήθεια από άλλους παίκτες με τον Βαν Βλιτ να μένει στους οκτώ (2/11 σουτ) και τον Μαρκ Γκασόλ στον… άσο! Έδειξαν πάντως και σε αυτό το παιχνίδι πως θα είναι ανταγωνιστικοί παρά τη φυγή του Καουάι…

Μπλέιζερς: Με Λίλαρντ-Ουαϊτσάιντ διπλό στο Σακραμέντο

Με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να εκτοξεύεται στους 35 πόντους (12/20 σουτ, 5 ασίστ) και τον Χασάν Ουάιτσαϊντ να τελειώνει με σχεδόν άψογο τρόπο (9/10 δίποντα, 4/6 βολές) με 22 πόντους, οι Μπλέιζερς πέρασαν από το Σακραμέντο με 122-112 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στη σεζόν.

Στην τρίτη περίοδο πέτυχαν ένα +10 και εκεί ουσιαστικά έκαναν τη διαφορά που δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι (0-2) να υπερκαλύψουν παρά τους 28 πόντους του Ντε Άαρον Φοξ (6ριμπ., 5ασ.).

Ο Μπάντι Χιλντ μέτρησε 21 πόντους με 4/11 τρίποντα, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς βοήθησε από τον πάγκο με 16 πόντους, ξεπερνώντας την άθλια πρεμιέρα του (2π.). Το αποτέλεσμα όμως και πάλι ήταν αρνητικό για τους Κινγκς που έχασαν και τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ προ ημερών για διάστημα τουλάχιστον τουλάχιστον έξι εβδομάδων.