Μπακς: Ο Γιάννης το έστειλε στην παράταση, αλλά… οι Χιτ “άλωσαν” το Μιλγουόκι! (videos)

2019-10-27T02:09:11+00:00 2019-10-27T02:23:32+00:00.

27/Oct/19 02:09

Οι Μαϊάμι Χιτ πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό στο Μιλγουόκι κόντρα στους Μπακς, με 131-126 στην παράταση, σε ένα ματς που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός “αγγίζοντας” το δεύτερο συνεχόμενο triple double του, αλλά παρότι αποβλήθηκε ξανά!

Το Μιλγουόκι ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Fiserv Forum” και παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 37-24, πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 70-53, ενώ ο Γιάννης είχε ήδη 12 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού, οι Χιτ “ζόρισαν” τους Μιλγουόκι Μπακς με την άμυνα τους και διατηρήθηκαν ζωντανοί στον αγώνα, αφού παρότι αρχικά βρέθηκαν στο -20, “ροκάνισαν” την διαφορά στους 11 πόντους (93-82), αφήνοντας τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 23 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, το Μαϊάμι ήταν εξαιρετικό και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-12, ανέτρεψε το σκορ από 93-82 σε 107-105, δείχνοντας ικανό για το διπλό. Το επιμέρους σκορ έφτασε και το 33-14 και οι Χιτ προηγήθηκαν με 113-107 4:30 πριν την λήξη, με τους Μπακς να είναι κακοί!

1’λεπτό πριντ το φινάλε, ο Μίντλετον με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 118-116 σε ένα πραγματικό “θρίλερ” και στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης έκανε μοιραίο λάθος σε επίθεση ισοφάρισης των Μπακς.

Ο Γιάννης στα 4′ δευτερόλεπτα με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 120-119 με καλάθι και φάουλ και το Μαϊάμι με 1/2 βολές του Αντεμπάγιο και 0/2 του Ουίνσλοου δεν “καθάρισε” το ματς (121-119) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση. Τελικά οι Μπακς, στην τελευταία επίθεση έστειλαν το ματς στην παράταση με φόλοου του Γιάννη, μετά από airball του Μίντλετον!

Στην παράταση ο “Greek Freak” αποβλήθηκε με 6 φάουλ για τους Μπακς και οι Χιτ προηγήθηκε 1:30 πριν το φινάλε με 128-123, όντας το φαβορί για την νίκη. Στα 55′ δευτερόλεπτα, ο Ντράγκιτς με εκπληκτικό καλάθι έκανε το σκορ 129-123 και “καθάρισε” το ματς. Τελικά οι Χιτ πήγαν να αυτοκτονήσουν, αφού με το σκορ στο 129-126 μετά τις 2/2 χαμένες βολές του Ντράγκιτς, ο Μπλέντσο αστόχησε μόνος του σε κάρφωμα και ο Αντεμπάγιο στην συνέχει έχασε επίσης 0/2 βολές.

Εντέλει με 6′ δευτερόλεπτα να έχουν μείνει στο χρονόμετρο, με το σκορ να είναι 129-26 ο Μίντλετον αστόχησε και το Μαϊάμι κέρδισε με 131-126!

Ο Γιάννης ήταν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι της regular season του NBA πρωταγωνιστής, παρότι αποβλήθηκε με 6 φάουλ στην αρχή της παράτασης έχοντας, 29 πόντους με 12/21 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Giannis with the touch ?#FearTheDeer pic.twitter.com/nhzZI03DcO

Επίσης για το Μιλγουόκι ξεχώρισαν, ο Μίντλετον με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κόρβερ με 14 πόντους και 4 τρίποντα.

Από την πλευρά των νικητών του Μαϊάμι που και πάλι δεν αγωνίστηκε ο Τζίμι Μπάτλερ, ασταμάτητος ήταν ο Ντράγκιτς με 24 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Αντεμπάγιο με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Ναν με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα που αποβλήθηκε.