NBA: Επιτέλους νίκη οι Ουόριορς, σαρωτικός Λέοναρντ για τους Κλίπερς! (vids)

2019-10-29T08:22:20+00:00 2019-10-29T08:22:20+00:00.

29/Oct/19 08:22

Μπορεί να άργησαν, όμως οι Ουόριορς κατάφεραν να πάρουν τη φετινή τους νίκη στο NBA, την ώρα που ο Καουάι Λέοναρντ έμοιαζε ασταμάτητος, στη τρίτη νίκη των Κλίπερς.

Το χειρότερο ξεκίνημα των Ουόριορς από το 2009 έμελλε να μην πάρει νέες αρνητικές προεκτάσεις. Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ κέρδισε τους Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη με 134-123, για το 1-2, την ώρα που οι γηπεδούχοι συνεχίζουν με 4 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, οι ”Πολεμιστές” σάρωσαν με επιμέρους 76-56, κάνοντας αυτό που έπρεπε για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος των νικητών ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους και 11 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Ντ’ Άντζελο Ράσελ με 24 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ και Ντέμιον Λι με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Πέλικανς, ξεχώρισε ο Μπράντον Ίγκραμ με 27 πόντους, 6 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 23-27, 55-72, 79-103, 123-134

Ο Λέοναρντ έδειξε τον δρόμο

Στο 3-1 βρίσκονται πλέον οι Κλίπερς, μετά και τη νίκη τους κόντρα στους Χόρνετς (1-3) στο Λος Άντζελες με σκορ 111-96. Οι γηπεδούχοι είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς τον έλεγχο, με τη τρίτη περίοδο και το 29-20 της να κρίνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Νέα ”παράσταση” από τον Καουάι Λέοναρντ με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 23 μέτρησε ο Λου Ουίλιαμς. Τους 17 έφτασε για τη Σάρλοτ ο Τέρι Ροζίερ.

Τα 12λεπτα: 29-28, 57-54, 86-74, 111-96