Λέικερς: Τρομακτικός Άντονι Ντέιβις με 40 πόντους και 20 ριμπάουντ! (Video)

2019-10-30T07:51:43+00:00 2019-10-30T07:51:43+00:00.

30/Oct/19 07:51

Οι Λέικερς “πάτησαν” με 120-91 τους Γκρίζλις, με τον Άντονι Ντέιβις να… τρομάζει με 40 πόντους και 20 ριμπάουντ σε μόλις 31 λεπτά!!!

Και να σκεφτεί κανείς πως λίγη ώρα πριν το τζάμπολ ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του με πόνους στο δεξί ώμο του κι ο κόουτς Βόγκελ έλεγε ότι δεν μπορούσε να αξιολογήσει το “στάτους” του. Μερικά σουτ στο ζέσταμα τον έβαλαν στην πεντάδα και έγινε αυτό που έγινε…

Ο Ντέιβις πέτυχε 26/27 βολές (!) – 7/17 σουτ- και έτσι έγραψε ρεκόρ εύστοχων στην ιστορία των Λέικερς, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης από το 2003 και τον Σακίλ Ο’Νιλ που καταγράφει επίδοση 40+20!

Ήταν το τέταρτο ανάλογο στατιστικό και το πρώτο από το 2016 για τον Ντέιβις, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 23 πόντους και οκτώ ασίστ. Οι Λέικερς βρίσκονται στο 3-1 κι αυτό έχει να συμβεί από το 2010 όταν ξεκίνησαν με οκτώ σερί νίκες!

Η διαφορά δείχνει… περίπατο και έτσι έγινε μετά τα μισά της τρίτης περιόδου. Οι Γκρίζλις κρατούσαν το προβάδισμα με 65-59 επτά λεπτά πριν το τέλος του τρίτου 12λεπτου, αλλά από και πέρα χάθηκε η μπάλα.

Οι Λέικερς έκλεισαν την περίοδο με επί μέρους σκορ 27-2 (39-20 συνολικά), με τον Ντέιβις να πετυχαίνει 16 πόντους σε αυτό το διάστημα, τους δέκα τελευταίους με συνεχόμενες εύστοχες βολές! Ένα 32-24 στην τέταρτη περίοδο ολοκλήρωσε το εντυπωσιακό +27 των Λέικερς μετά τα πρώτα μισά λεπτά του αγώνα. Όλα αυτά έχοντας μόλις 7/26 τρίποντα, αλλά γιατί να τα χρειαστείς με τέτοιον Ντέιβις.

Ο Τζα Μοράντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις με 16 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας που παίζει με περιορισμό λεπτών (ανέτοιμος) έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 23′. Ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 13 για το Μέμφις που έπεσε στο 1-3.