Μπακς: Νταμπλ νταμπλ ο Γιάννης, μεγάλη ανατροπή οι Σέλτικς (video)

2019-10-31T06:03:02+00:00 2019-10-31T06:03:02+00:00.

31/Oct/19 06:03

hayward

To νταμπλ νταμπλ του Γιάννη δεν στάθηκε αρκετό για να αποτρέψει τη μεγάλη ανατροπή των Σέλτικς.

Οι Σέλτικς νίκησαν με 116-105 τους Μπακς παρότι οι τελευταίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο μέρος και με 16 στα 24 αρχικά λεπτά του αγώνα!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε το ματς με 22 πόντους (8/13 σουτ), 14 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ κι ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 26 με 10/15 σουτ, ωστόσο όταν οι Σέλτικς αντεπιτέθηκαν τίποτα δεν μπορούσε να τους σταματήσει.

Πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 38-18 στην τρίτη περίοδο, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δεν τον άφησαν ποτέ πια από τα χέρια τους, σουτάροντας με 54% στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κέμπα Ουόκερ πέτυχε 21 από τους 32 πόντους του (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε τους 19 από τους συνολικά 25 σε αυτό το διάστημα. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα 11-4 για τους Σέλτικς που προηγήθηκαν με 91-80 και από εκεί και πέρα κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους.

Νταμπλ νταμπλ πέτυχε ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ με 19 τέλειωσε ο Μάρκους Σμαρτ που ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, μια και ο Τζέιλεν Μπράουν έμεινε εκτός αγώνα λόγω ίωσης. Δεν έπαιξε ούτε ο Καντέρ λόγω τραυματισμού στο γόνατο, για τρίτο σερί ματς μάλιστα.

Οι Μπακς έπεσαν στο 2-2, ενώ οι Σέλτικς ανέβηκαν στο 3-1. Οι τελευταίοι πήραν έτσι μία πρώτη, μικρή έστω, ρεβάνς από τον περσινό τους αποκλεισμό και τις τέσσερις σερί νίκες που είχαν πετύχει οι Μπακς του Γιάννη στα πλέι οφ της Ανατολής.