ΝΒΑ: Πρώτη νίκη οι Πέισερς, οι πρωταθλητές σταμάτησαν τους Πίστονς (Video)

2019-10-31T09:03:43+00:00 2019-10-31T09:03:43+00:00.

31/Oct/19 09:03

O Ντομάντας Σαμπόνις ήταν εκπληκτικός και με 29 πόντους και οκτώ ριμπάουντ οδήγησε τους Πέισερς στην πρώτη τους φετινή νίκη, επικρατώντας με 118-108 των Νετς στο Μπρούκλιν.

Οι δύο ομάδες τώρα έχουν ρεκόρ 1-3 και σίγουρα δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο παρότι θεωρητικά είναι μέσα στα φαβορί για τα πλέι οφ και υψηλή κατάταξη (ειδικά οι Νετς) στην Ανατολή.

Ο Λιθουανός είχε 11/18 σουτ κι ένα +26 υπέρ της Ιντιάνα όσο έπαιζε αυτός στα 36 λεπτά συμμετοχής του! Καταλαβαίνετε πόσο καταλυτική ήταν η προσφορά του στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της ομάδας του που με +13 πόντους γύρισε και πήρε το παιχνίδι.

Ο Μάλμολμ Μπόγκντον πρόσθεσε άλλη μία αρχοντική εμφάνιση στον “άσο” με 21 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, 13 ασίστ και τρία κλεψίματα, ενώ ο Τζέρεμι Λαμπ μέτρησε 25 κι ο Τι Τζέι Ουόρεν 20 πόντους! Πραγματικά μία τετράδα όνειρο.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν και πάλι ο κορυφαίος των Νετς που φέτος έχουν χάσει δύο ματς στον πόντο, αλλά αυτή τη φορά η ήττα τους ήρθε πιο καθαρά. Ο Ίρβινγκ είχε 28 πόντους με επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ (11/20 σουτ), ενώ ο Σπένστερ Ντινγουίντι μέτρησε 20 και επτά ασίστ ερχόμενος από τον πάγκο των Νετς.

Ράπτορς: Με οδηγό τον Σιάκαμ και πάλι

O Πασκάλ Σιάκαμ είχε μόλις πέντε παιχνίδια πέρυσι με +30 πόντους δίπλα στον Καουάι Λέοναρντ. Φέτος μετράει ήδη 3/5 ματς μετρώντας ακριβώς 30 (13/21 σουτ) κατά των Πίστονς, οδηγώντας τους πρωταθλητές στη νίκη με 125-113 επί των Πίστονς, που ήταν η τέταρτη σε πέντε ματς! Μία χαρά τα πάνε και χωρίς τον Καουάι.

Έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο όταν οι Ράπτορς με επί μέρους σκορ 37-27 αποσπάστηκαν στο στο σκορ κι άντεξαν χωρίς πίεση ως το τέλος. Σε αυτό το διάστημα ο Σιάκαμ είχε 19 πόντους! Πρόσθεσε επίσης πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κάιλ Λάουρι τον ακολούθησε με 20 πόντους και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Φρεντ Βαν Βλιτ είχε 13 πόντους και 11 ασίστ σε ένα βασικό δίδυμο στο backcourt που φαίνεται ότι λειτουργεί εξαιρετικά για το Τορόντο.

Οι Πίστονς δεν άντεξαν στο ρυθμό των γηπεδούχων (3-0 εντός) παρότι ο Αντρέ Ντράμονς είχε 21 πόντους και 22 ριμπάουντ κι ο Ντέρικ Ρόουζ έκανε επίσης νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 10 ασίστ. Άλλους τόσους έβαλε ο Μαρκίφ Μόρις (πάντα βασικός μέχρι να γυρίσει ο Μπλέικ Γκρίφιν) κι ο Λάνγκστον Γκάλογουεϊ συνέβαλλε με 17 πόντους.

Οι Πίστονς βρίσκονται τώρα στο 2-3.