Τζαζ: Εύκολα τους χωρίς Καουάι, Κλίπερς, με… ανάσταση Κόνλεϊ (Video)

2019-10-31T09:41:15+00:00 2019-10-31T09:41:15+00:00.

31/Oct/19 09:41

conley-jazz

Ό,τι δεν είχε κάνει ο Μάικ Κόνλεϊ σε τέσσερα ματς με τους Τζαζ, τα πέτυχε και με το παραπάνω κατά των χωρίς Καουάι Κλίπερς…

Ούτε να το είχαμε… σημαδέψει γράφοντας χθες (30/10) για το άθλιο ξεκίνημα του Μάικ Κόνλεϊ με τους Τζαζ, τη νέα του ομάδα μετά 12 χρόνια στους Γκρίζλις.

Στα τέσσερα πρώτα ματς είχε 9/45 σουτ και μόλις 7,8 πόντους μέσο όρο και με τους Κλίπερς μέτρησε 29 με 11/17 (5/8 τρίποντα) τσακίζοντας την άμυνα των Κλίπερς, 110-96, που χωρίς τον Λέοναρντ έμοιαζε με αφύλακτη διάβαση. Ο Κόνλεϊ είχε επίσης πέντε ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Οι Τζαζ “καθάρισαν” το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο όταν έκαναν ένα 38-20 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους. Ο “Spida” Ντόνοβαν Μίτσελ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του με 24 πόντους (10/17 σουτ), ενώ ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς τους συμπλήρωσε με 14.

Ο Λου Ουίλιαμς ξεκίνησε βασικός και πέτυχε 24 πόντους, ενώ σπουδαία εμφάνιση με 23 πόντους και 5/6 τρίποντα έκανε ο Τζαμάικλ Γκριν ερχόμενος από τον πάγκο.

Νίκες για Καβαλίερς και Ορλάντο

Το δίδυμο των ψηλών των Καβαλίερς, Τόμπσον και Λοβ, ήταν εξαιρετικό κι οδήγησε την ομάδα τους στη νίκη με 117-111 επί των Μπουλς. Οι Καβς ανέβηκαν στο 2-2 (1-4 το Σικάγο) με τον Τρίσταν Τόμπσον να μετράει 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιν Λοβ τέλειωσε με 17, 20 ριμπάουντ κι έξι ασίστ! Ο Ζακ ΛαΒιν κι ο Λάουρι Μαρκάνεν πέτυχαν από 16 πόντους για τους Μπουλς.

Στο Ορλάντο τώρα, οι Μάτζικ δεν είχαν πρόβλημα να νικήσουν τους Νικς με 95-83 και να πετύχουν τη δεύτερη νίκη τους σε τέσσερα ματς (1-4 οι Νικς). Η Νέα Υόρκη δυσκολεύτηκε πολύ στην επίθεση (χειρότερη φετινή επίδοση), αλλά θα πρέπει να αποδώσουμε τα εύσημα στην άμυνα των Μάτζικ που σε δύο ματς ως τώρα (στις δύο νίκες δηλαδή) κράτησαν τον αντίπαλο τους κάτω από τους 85 πόντους.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς μέτρησε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Άαρον Γκόρντον είχε 15 και 11 αντίστοιχα. Η διαφορά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα +14 για τους Μάτζικ.

Ο Τζούλιους Ραντλ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.