Σέλτικς: Τέιτουμ… for the win! (Video)

2019-11-02T07:48:33+00:00 2019-11-02T07:48:33+00:00.

02/Nov/19 07:48

tatum-vs-knicks

Ο εξαιρετικός Μάρκους Μόρις ισοφάρισε το παιχνίδι κατά της παλιάς του ομάδας. Ο Τζέισον Τέιτουμ όμως είπε την τελευταία λέξη.

Ο άσος των Σέλτικς “εκτέλεσε” τους Νικς με ένα δίποντο λίγο μέσα από την τρίποντη άρκτο με 1,3” πριν το φινάλε και η Βοστόνη νίκησε με 104-102 πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της (4-1)!

Το μεγάλο σουτ του Τέιτουμ έκρινε το παιχνίδι με τον ίδιο να σημειώνει συνολικά 24 πόντους (έξι ριμπάουντ), αλλά ο Κέμπα Ουόκερ ήταν αυτός που τράβηξε το κουπί για τους Σέλτικς στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τους 22 από τους 33 πόντους του (12 στην τελευταία περίοδο)!

Ο Κέμπα είχε 14/14 βολές και 3/9 τρίποντα μαζί με έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλλει καταλυτικά το ρυθμό της στο 48λεπτο.

Στράφι πήγε έτσι η εξαιρετική επιστροφή ως αντιπάλου των Σέλτικς από τον Μάρκους Μόρις που τέλειωσε το ματς με 29 πόντους (5/8 τρίποντα). Ο Αρ Τζέι Μπάρετ πρόσθεσε 15 αλλά με 5/17 σουτ για τους Νικς που έπεσαν στο 1-5 με τέσσερις ήττες εκτός Νέας Υόρκης.

Δεύτερη σερί νίκη οι Πέισερς

Με το που έσπασαν το ρόδι οι Πέισερς, βρήκαν και σερί. Η Ιντιάνα νίκησε με 102-95 τους Καβαλίερς εντός έδρας, παρά την απουσία του Μάιλς Τέρνερ και φυσικά του εδώ και καιρό τραυματία Βίκτορ Ολαντίπο.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον συνεχίζει ακάθεκτος τα +20 παιχνίδια μετρώντας 25 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ κοντά του στάθηκε ο Τζέρεμι Λαμπ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά κι ο εκπληκτικός και πάλι Σαμπόνις που τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και ρεκόρ καριέρας 17 “σκουπίδια”!

Καλή εμφάνιση έκανε ο Γκόγκα Μπιτάτζε με 10 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ (!) μαζεύοντας λεπτά συμμετοχής (25) λόγω της απουσίας του Τέρνερ.

Ο Κέβιν Λοβ με 22 πόντους και 17 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Καβαλίερς που έπεσαν στο 2-3, όσο έχουν κι οι Πέισερς. Ο Κόλιν Σέξτον πρόσθεσε 21, ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον σημείωσε 20 ερχόμενος από τον πάγκο του Κλίβελαντ.