Μπακς: Ο Γιάννης ήθελε πολύ τη ρεβάνς από τους Ράπτορς (Video)

2019-11-03T06:55:01+00:00 2019-11-03T06:55:01+00:00.

03/Nov/19 06:55

Ο Γιάννης ήθελε πολύ τη ρεβάνς από τους Ράπτορς για τον περσινό αποκλεισμό από τον τελικό του ΝΒΑ. Έστω και για έναν αγώνα κανονικής περιόδου, την πήρε.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο MVP πέτυχε 36 πόντους κι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 15 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, ένα κλέψιμο και τέσσερα μπλοκ σε 36 λεπτά κι οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 115-105 κατά των Ράπτορς στο Μιλγουόκι.

Αμφότεροι τώρα έχουν ρεκόρ 4-2.

Οι Μπακς πήγαν και πάλι να ρίξουν την καρδάρα με το γάλα, όπως στις πρώτες τους φετινές ήττες. Με την ίδια ευκολία που παίρνουν διαφορές, άλλο τόσο εύκολα τις χάνουν. Έγινε με τους Σέλτικς όταν προηγήθηκαν με +19, αλλά και με τους Χιτ από το +21.

Αυτή τη φορά ξέφυγαν με 26 (!) από τους Ράπτορς, αλλά οι πρωταθλητές γύρισαν στο -4 κυρίως χάρη στο εκπληκτικό παιχνίδι του Κάιλ Λάουρι που επίσης πέτυχε 36 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Το Τορόντο έφτασε τέσσερις φορές σε αυτή τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, 107-103 με 2.24 πριν το τέλος. Εκεί ο Γιάννης πέτυχε δύο καλάθια κι άλλο ένα ο Έρικ Μπλέντσο (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) για μην υποστούν οι Μπακς ακόμα μία ανατροπή.

Ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 11 και επτά ασίστ κι άλλους τόσους έβαλε ο Μπρουκ Λόπεζ.

Ένα από τα κλειδιά της νίκης ήταν ο περιορισμός του Πασκάλ Σιάκαμ που έμεινε στους 16 πόντους με 7/19 σουτ, αλλά και τους Φρεντ Βαν Βλιτ που είχε 12 με 2/10 σουτ. Δύο παικτών που συνήθως είναι εύστοχοι…