NBA: Συνεχίζει να μαγεύει ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Ντόντσιτς, εύκολα τους Τζαζ οι Κλίπερς (vids)

2019-11-04T07:46:26+00:00 2019-11-04T08:23:05+00:00.

04/Nov/19 07:46

Νέα ”τριπλή” εμφάνιση από τον Λούκα Ντόντσιτς, εύκολα τους Τζαζ οι Κλίπερς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έχει βαλθεί να μας τρελάνει -αν δεν το έχει κάνει ήδη- και κάθε εμφάνισή του είναι και μία ραψωδία. Ο νεαρός αστέρας πέτυχε νέο triple-double στη νίκη των Μάβερικς με 131-111 επί των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, για το 4-2 τους, με τους γηπεδούχους να μετρούν 2 νίκες και 4 ήττες.

Οι νικητές χρειάστηκαν τη τέταρτη περίοδο προκειμένου να ”καθαρίσουν”, με το επιμέρους 41-25 να κάνει τη διαφορά. Όλα όμως κρίθηκαν από τον ασταμάτητο Σλοβένο, ο οποίος πέτυχε το τρίτο triple-double της χρονιάς σε 6 αγώνες, με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 15 ασίστ, την ώρα που στο πρώτο ημίχρονο είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Από κοντά και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 (!) μπλοκς. Στους 29 πόντους ο Κέβιν Λαβ από πλευράς Καβαλίερς.

Τα 12λεπτα: 28-31, 53-58, 86-90, 111-131

”Καθάρισε” ο Καουάι

Στη τελευταία περίοδο κρίθηκε και το ματς των Κλίπερς με τους Τζαζ, για το τελικό 105-94. Η ομάδα του Λος Άντζελες παρέμεινε έτσι αήττητη εντός έδρας (4-0), μετρώντας συνολικά 5 νίκες και 1 ήττες, με αυτή της Γιούτα να είναι πλέον στο 4-3.

Ο Καουάι Λέοναρντ ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ 19 μέτρησε ο Μοντρέζλ Χάρελ και 17 ο Λου Ουίλιαμς. Φοβερός, αλλά… ηττημένος ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 36 πόντους, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να σταματάει στους 19.

Τα 12λεπτα: 16-20, 49-41, 75-69, 105-94

Νίκες για Πέισερς και Κινγκς

Στο 3-2 βρίσκονται πλέον οι Πέισερς, μετά και τη νίκη τους με 108-95 επί των Μπουλς (2-5). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος (55-42) και στο τέλος, αν και είδαν την ομάδα του Σικάγο να μειώνει, έφτασε στη πολυπόθητη νίκη. Πρώτος σκόρερ με 26 πόντους ο Τι Τζέι Ουόρεν, ακολούθησε με 22 ο Μάλκολμ Μπρόγκνμτον. Για τους Μπουλς, 21 είχε ο Ζακ ΛεΒίν και 20 ο Ουέντελ Κάρτερ Τζ.

Τη πρώτη τους εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι Κινγκς (2-5), οι οποίοι πανηγύρισαν στη Νέα Υόρκη, κόντρα στους Νικς (1-6) με σκορ 113-92. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη διαφορά στο πρώτο μέρος (61-41), με τους Ντ’ Άαρον Φοξ και Μπάντι Χιλντ να μετρούν 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. 28 είχε ο Μάρκους Μόρις και 22 ο Αρ Τζέι Μπάρετ για τους Νικς.