Μπακς: Ασταμάτητος Γιάννης, τρίτη σερί νίκη (Video)

2019-11-05T06:32:43+00:00 2019-11-05T06:32:43+00:00.

05/Nov/19 06:32

Ο Γιάννης πέτυχε 34 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, οδηγώντας τους Μπακς στην τρίτη σερί νίκη τους με εύκολη νίκη 134-106 επί των Τίμπεργουλφς στη Μινεσότα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο MVP “μίλησε” και πάλι με νταμπλ νταμπλ, το έβδομο σε ισάριθμα παιχνίδια για το Μιλγουόκι. Ο Γιάννης είχε 14/16 δίποντα (!) αλλά αστόχησε στις τρεις προσπάθειες που πήρε για τρίποντο και μέτρησε 6/11 από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Ολοκλήρωσε το νταμπλ νταμπλ εύκολα, παίρνοντας 15 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε έξι τελικές πάσες. Κι όλα αυτά σε μόλις 27 λεπτά! Μοναδικός…

Οι Μπακς πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με επτά πόντους, αλλά με ένα 38-25 στην τρίτη περίοδο δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να αντιδράσουν. Θυμίζουμε πως ο Καρλ Άντονι Τάουνς δεν αγωνίστηκε, ολοκληρώνοντας έτσι την τιμωρία των δύο αγωνιστικών που του επέβαλλε το ΝΒΑ για τον καυγά του με τον Τζοέλ Εμπίντ.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους (4/7 τρίποντα), ενώ την καλύτερη φετινή του επίδοση πέτυχε κι ο Έρικ Μπλέντσο που πρόσθεσε στο “σακούλι” των Μπακς 22 πόντους (εννιά ριμπάουντ, έξι ασίστ). Ρεκόρ έκανε κι ο ΝτιΒιντσέντζο με 17 πόντους…

Το παιχνίδι καθυστέρησε 50 λεπτά για να διορθωθεί πρόβλημα με την μπασκέτα, αλλά αυτό δεν επηρέασε τους Μπακς να σουτάρουν με 54%. Δεν χάνεις με τέτοια ποσοστά ευστοχίας.

Ο Ουίγκινς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τίμπεργουλφς με 25 πόντους (4/7 τρίποντα), ενώ ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον πρόσθεσε 15. Η Μινεσότα έπεσε στο 4-2 (μία ήττα χωρίς Τάουνς), ενώ οι Μπακς ανέβηκαν στο 5-2.