ΝΒΑ: “Χείμαρρος” Χάρντεν στο Μέμφις, οι Ουίζαρντς σταμάτησαν τον Ντράμοντ (Video)

2019-11-05T09:35:38+00:00 2019-11-05T09:35:38+00:00.

05/Nov/19 09:35

Ο “χείμαρρος” Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 44 πόντους κι οι Ρόκετς πέρασαν με 107-100 από το Μέμφις χωρίς τον Ράσελ Ουέστμπρουκ στη σύνθεση τους.

Ο “μουσάτος” έκανε νταμπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του βάζοντας πάνω από το 1/3 των πόντων των Ρόκετς. Με 1.40” στο χρονόμετρο να απομένει, ο Χάρντεν έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (7/16 συνολικά) κάνοντας το 105-96 και κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Είχε 12/28 σουτ και 13/18 βολές.

Ο Έρικ Γκόρντον ξεκίνησε την πεντάδα όπως πέρυσι, έχοντας 16 πόντους αλλά με 5/17 σουτ, ο Ντάνουελ Χάουζ πρόσθεσε 16 κι ο Κλιντ Καπέλα πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Οι Ρόκετς ανέβηκαν στο 4-3.

Ο Τζα Μοράντ έκανε καλό παιχνίδι με 23 πόντους (10/16 σουτ) με πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ 17 πέτυχε ο Ντίλον Μπρουκς αλλά με 0/7 τρίποντα. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πρόσθεσε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ σε μόλις 24 λεπτά. Εξακολουθεί να παίζει με περιορισμό λεπτών…

Εύκολα οι Ουίζαρντς τους ελλιπείς Πίστονς

Οι Ουίζαρντς δεν δυσκολεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο να ξεπεράσουν το εμπόδιο των ελλιπών Πίστονς οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τους Γκρίφιν, Ρόουζ και Ρέτζι Τζάκσον.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 30-17 στην τρίτη περίοδο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω για το τελικό 115-99. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ μέτρησε 22 πόντους (6 ασίστ), ενώ ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 15 πόντους με 6/20 σουτ και ρεκόρ σεζόν 24 ριμπάουντ.

Διακόπηκε έτσι το απίστευτο σερί των τριών +20-20 αγώνων του για πέντε ποντάκια όλα κι όλα. Αλλά με 6/20 σουτ δεν γινόταν αυτό.

Οι Ουίζαρντς ανέβηκαν στο 2-4, οι Πίστονς έπεσαν στο 3-5, κάτω από την οκτάδα της Ανατολής. Ακόμα όμως είναι νωρίς …