Χιτ: Μπάτλερ και Ντράγκιτς έκοψαν το… βήχα των Σανς (Video)

2019-11-08T07:47:54+00:00 2019-11-08T07:47:54+00:00.

08/Nov/19 07:47

goran dragic miami heat getty images
PHOENIX, AZ - NOVEMBER 7: Goran Dragic #7 of the Miami Heat handles the ball against the Phoenix Suns on November 7, 2019 at Talking Stick Resort Arena in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2019 NBAE (Photo by Barry Gossage/NBAE via Getty Images)

O Τζίμι Μπάτλερ “χτύπησε” στο πρώτο ημίχρονο. Τη σκυτάλη πήρε ο Γκόραν Ντράγκιτς στο δεύτερο κόβοντας το… βήχα των Σανς.

Οι Χιτ πέρασαν σαν σίφουνας από το Φοίνιξ επικρατώντας με 124-108, υποχρεώνοντας τους Σανς στην πρώτη (από τις τρεις) ήττες τους με παραπάνω από ένα πόντο διαφορά, με τους δύο γκαρντ να διαπρέπουν σε κάθε ένα από τα ημίχρονα του αγώνα.

Οι Χιτ έφτασαν έτσι στην τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους και την έκτη συνολικά (6-2) σε ένα ρεκόρ που είχαν να πετύχουν από το 2012 με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στη σύνθεση τους. Όταν τελικά κατέκτησαν και το πρωτάθλημα, το πρώτο από τα δύο σερί τότε…

Ο Μπάτλερ ξεκίνησε ορμητικά με 30 πόντους (από τους 34 συνολικά, με 18 στην πρώτη περίοδο) στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα, δίνοντας προβάδισμα με +7 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ανέλαβε δράση ο Ντράγκιτς για ένα επιπλέον +9 των Χιτ, μετρώντας 20 από τους 25 πόντους του σε αυτό το διάστημα ερχόμενος από τον πάγκο!

Θετικός και πάλι ήταν ο Τάιλερ Χίροου που πέτυχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε ένα “γεμάτο” παιχνίδι μετρώντας 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε κλεψίματα!

Ο Άρον Μπέινς συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις με τους Σανς έχοντας 23 πόντους στο ενεργητικό του με 10/17 σουτ, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ πρόσθεσε 22. Ο Ρίκι Ρούμπιο πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ έχοντας 11 πόντους και 11 ριμπάουντ μαζί με έξι ασίστ…