Κλίπερς: Όταν η μπάλα “έκαιγε”… μίλησαν ο Λέοναρντ κι ο Λου Ουίλιαμς (Video)

2019-11-08T08:10:17+00:00 2019-11-08T08:10:17+00:00.

08/Nov/19 08:10

Kawhi Leonard

Οι Κλίπερς κυνηγούσαν στο σκορ τους Μπλέιζερς στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου και φυσικά στην τέταρτη περίοδο. Όταν χρειάστηκε “μίλησαν” ο Καουάι κι ο Λου Ουίλιαμς!

Οι Κλίπερς επικράτησαν με 107-101 των Μπλέιζερς στο Λος Άντζελες με τον Λου Ουίλιαμς να βάζει 26 πόντους (οκτώ ασίστ) κι ένα μεγάλο τρίποντο 58”- το μοναδικό του στο παιχνίδι- πριν το τέλος και τον MVP των περσινών τελικών να προσθέτει 27 (0/5 τρίποντα), τους 18 στο δεύτερο μέρος!

Ο Μόντρεζλ Χάρελ πρόσθεσε 15, τους 10 στο δεύτερο μέρος, ενώ 15 με 13 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ζούμπατς.

Χάρισαν έτσι την 900η νίκη στην καριέρα του Ντοκ Ρίβερς κι έγινε ο 13ος προπονητής στην ιστορία του ΝΒΑ που το πετυχαίνει.

Οι Κλίπερς έφτασαν πλέον στο 6-3 με ρεκόρ 5-1 στο Λ.Α. (η ήττα από τους Μπακς), ενώ οι Μπλέιζερς έχασαν σε τρίτο σερί ματς και έπεσαν στο 3-5.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ κι ο Σι Τζέι Μακόλουμ πέτυχαν από 22 πόντους (με 9/23 σουτ ο καθένας), με μία σημαντική διαφορά όμως: δεν “σταύρωσαν” πόντο στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 37-25 για τους γηπεδούχους.

Σε αυτό το διάστημα σήκωσε στις πλάτες του τους Μπλέιζερς ο Ανφέρνι Σίμονς που έβαλε τους 16 από τους 17 συνολικά πόντους αλλά κι ο Χασάν Ουάιτσαϊντ που μέτρησε συνολικά 17 με 19 ριμπάουντ