Θάντερ: Σειρά τους να νικήσουν τους Ουόριορς (Video)

2019-11-10T09:47:21+00:00 2019-11-10T09:47:21+00:00.

10/Nov/19 09:47

Οι Θάντερ πήραν σειρά για να νικήσουν κι αυτοί τους αποδεκατισμένους Ουόριορς.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι έβαλε 21 πόντους (4/6 τρίποντα) κι ο Κρις Πολ είχε ένα γεμάτο παιχνίδι 16 πόντους και εννιά ασίστ, οδηγώντας τους Θάντερ στη νίκη με 114-108. Ο Ντένις Σρέντερ με 16 πόντους, έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ συμπλήρωσε την εικόνα των διακριθέντων για τους γηπεδούχους.

Ήταν μάλιστα η τέταρτη επιτυχία των Θάντερ, όλες μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι όπου έχουν ρεκόρ 4-2 και 4-5 συνολικά. Αντίθετα οι Ουόριορς έπεσαν στο 2-8.

Για να καταλάβετε πόσο βάναυσα έχει χτυπήσει η ατυχία τους Ουόριορς που φυσικά έπαιξαν χωρίς Κάρι, Κλέι και Ντρέιμοντ Γκριν, είδαν και τον Έρικ Πασκάλ – τον ρούκι που εκπλήσσει ως τώρα- να απουσιάζει λόγω τραυματισμού.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ πρόσθεσε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τραυματισμό, έχοντας 32 πόντους και επτά ασίστ (4/8 τρίποντα) κι ένα εντυπωσιακό για τα δεδομένα του ματς, +11 υπέρ των Ουόριορς όσο έπαιζε.

Οι πρώην πρωταθλητές έκαναν ένα 41-24 στην τρίτη περίοδο μπαίνοντας στο παιχνίδι μετά το -17 του ημιχρόνου κι αυτό χάρη στον Ράσελ, αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος.

Ο Άλεκ Μπερκς που έχει βρει ρόλο στα τελευταία ματς, μέτρησε 23 πόντους ενώ 18 πέτυχε ο Γκλεν Ρόμπινσον.