Σέλτικς: Οκτώ νίκες σερί, έξι εβδομάδες έξω ο Χέιγουορντ (Video)

2019-11-12T07:50:34+00:00 2019-11-12T07:50:34+00:00.

12/Nov/19 07:50

Ο Κέμπα Ουόκερ πάει να αναδειχτεί σε παίκτη της τέταρτης περιόδου.

Ο νέος ηγέτης των Σέλτικς έβαλε τρία κρίσιμα τρίποντα (8/14 συνολικά) στο τελευταίο 12λεπτο και πέτυχε 29 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στην εντός έδρας νίκη επί των Μάβερικς με 116-106!

Ήταν η όγδοη συνεχόμενη επιτυχία των “πράσινων” μετά την ήττα τους στην πρεμιέρα της σεζόν απέναντι στους Σίξερς. Έκτοτε δεν … κοίταξαν πίσω τους ξανά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ και μαζί με τον Ουόκερ ανέλαβαν περισσότερες επιθετικές αρμοδιότητες μετά τον τραυματισμό του Χέιγουορντ.

Το ίδιο ισχύει και με τον Μάρκους Σμαρτ που έβαλε 17 πόντους κι όλοι μαζί κάλυψαν τον Τζέισον Τέιτουμ που πέτυχε μόλις πέντε πόντους με 1/18 σουτ! Αν είναι δυνατόν…

Οι Σέλτικς έκαναν ένα επί μέρους +10 στο δεύτερο ημίχρονο και ξεπέρασαν έτσι τη μαγική εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς που μέτρησε 34 πόντους (3/10 τρίποντα) με εννιά ασίστ και έξι ριμπάουντ στο ενεργητικό του και μόλις ένα λάθος παθητικό!

Δεν είχε όμως συμπαράσταση από τον Κρίσταπς Πορζίνγκις που… ζήλεψε τον Τέιτουμ φαίνεται. Τέλειωσε το ματς με μόλις τέσσερις πόντους και 1/11 σουτ, φορτώθηκε με πέντε φάουλ σε 20 λεπτά κι ο Ρικ Καρλάιλ τον “πάρκαρε” στον πάγκο. Ο Μάξι Κλέμπερ πέτυχε 15 πόντους για τους Μαβς που έπεσαν στο 6-4.

Οι Σέλτικς πήραν πόντους κι από τους “Ευρωπαίους” τους, καθώς ο Ντάνιελ Τάις είχε 11 κι ο Μπραντ Ουοναμέικερ έβαλε άλλους 10 ερχόμενος από τον πάγκο.