ΝΒΑ: Εμπίντ κι άμυνα έσωσαν στο τέλος τους Σίξερς! (Video)

2019-11-13T05:38:41+00:00 2019-11-13T05:38:41+00:00.

13/Nov/19 05:38

embiid-sixers

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 27 πόντους κι οι Σίξερς νίκησαν με 98-97 τους Καβαλίερς κρατώντας αήττητη την έδρα τους!

Οι Σίξερς κράτησαν τους Καβαλίερς άποντους στα τελευταία 3,5 λεπτά με τον Καμερουνέζο σέντερ να δίνει το προβάδισμα περίπου 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγωνιώδους παιχνιδιού που οδήγησε στο 4-0 στη Φιλαδέλφεια και το 7-3 συνολικά.

Ο Κ¨εβιν Λοβ είχε μία καλή ευκαιρία για ένα εύστοχο τρίποντο από την κορυφή αλλά όπως όλα τα σουτ των Καβς στο τελευταίο τρίλεπτο, έτσι κι αυτό βρήκε σίδερο.

Ο Εμπίντ είχε 27 πόντους με 3/5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ και δύο μπλοκ ενώ επέστρεψε από ελαφρύ τραυματισμό ο Μπεν Σίμονς προσθέτοντας 15 πόντους (7/9 σουτ, 6 ασίστ). Ο Τζος Ρίτσαρντσον μέτρησε 17 αλλά με 1/8 τρίποντα ενώ ο Τομπάιας Χάρις έμεινε στους οκτώ πόντους με 4/17 σουτ και 0/11 τρίποντα!

Οι Σίξερς είχαν συνολικά 8/38 έξω από τα 7.25 μέτρα, αλλά τους έσωσε η άμυνα τους, ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν οι Καβαλίερς πήραν προβάδισμα ακόμα και πέντε πόντων.

Κλάξτον και Λοβ είχαν από 20 πόντους για τους Καβαλίερς, ο Κόλιν Σέξτον πρόσθεσε 18 κι ο Τρίσταν Τόμπσον 17 και 12 ριμπάουντ.

Οι Καβς έπεσαν στο 4-6.