Μπουλς: Απίστευτο ρεκόρ του ρούκι Κόμπι Ουάιτ, εύκολα οι Πέισερς (Video)

2019-11-13T06:06:07+00:00 2019-11-13T11:35:46+00:00.

13/Nov/19 06:06

O ρούκι Κόμπι Ουάιτ έβαλε το όνομα του μπροστά από θρύλους των Μπουλς. Χρειάζεται να γράψουμε και ποιους;

Ο Ουάιτ πέτυχε 23 από τους 27 πόντους του στην τέταρτη περίοδο με επτά εύστοχα τρίποντα, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία των Μπουλς και τους οδήγησε στη νίκη με 120-102 επί των Νικς! Κανείς άλλος παίκτης των “Ταύρων” δεν έχει βάλει στο παρελθόν περισσότερα τρίποντα σε μία περίοδο και το έκανε ο ρούκι, μπροστά στα μάτια του κολεγιακού του προπονητή, Ρόι Ουίλιαμς!

Το ματς ήταν ισόπαλο μάλιστα το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά το ρεσιτάλ του Ουάιτ (σε συνολικά 27 λεπτά με 7/11 τρίποντα) έδωσε μία εύκολη νίκη στους γηπεδούχους που έφτασαν στο 4-7 έναντι του 2-9 των Νικς που καταρρέουν (ως συνήθως).

Ο Ζακ ΛαΒιν πέτυχε 25 πόντους ενώ ο Ουέντελ Κάρτερ τζ. πρόσθεσε 17 με 12 ριμπάουντ.

Κορυφαίος των Νικς ήταν ο Μάρκους Μόρις με 22 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ ο Αρ Τζέι Μπάρετ πρόσθεσε 21 με εννιά ασίστ στο ενεργητικό του. Από 17 πέτυχαν ο Τζούλιους Ραντλ με τον Ταζ Γκίμπσον.

Σαρωτική η Ιντιάνα

Ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε ακόμα ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τι Τζέι Ουόρεν πέτυχε 23 πόντους κι η Ιντιάνα σάρωσε με 111-85 τους Θάντερ εντός έδρας.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο όταν οι Πέισερς ξέφυγαν από το +10 του ημιχρόνου φτάνοντας τη διαφορά στους 24 πόντους. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πρόσθεσε 20 για τους Πέισερς που μετά το κακό τους ξεκίνημα έχουν τώρα 7/8 νίκες και τέσσερις στη σειρά φτάνοντας το 7-4!

Οι Θάντερ κόλλησαν για μία ακόμα φορά μακριά από την Οκλαχόμα Σίτι (0-4, 4-7 συνολικά) και ουσιαστικά δεν προέβαλλαν αντίσταση. Ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 14 πόντους ήταν ο πρώτος τους σκόρερ ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους επτά με οκτώ ασίστ στη στατιστική του.