ΝΒΑ: Οι Κινγκς έριξαν χαμηλότερα τους Μπλέιζερς, “καίνε” οι… Χιτ (Video)

2019-11-13T08:01:03+00:00 2019-11-13T08:01:03+00:00.

13/Nov/19 08:01

Portland Trail Blazers v Sacramento Kings

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 25 πόντους κι οι Κινγκς νίκησαν με 107-99 τους Μπλέιζερς, υποχρεώνοντας τους στην πέμπτη τους ήττα στα έξι τελευταία ματς!

Ο Σέρβος γκαρντ μοίρασε και 10 ασίστ (συν τέσσερα κλεψίματα) καλύπτοντας τρόπον τινά την απουσία του πρώτου πασέρ (αλλά και σκόρερ) των Κινγκς, ΝτεΆαρον Φοξ, που τραυματίστηκε και θα χάσει ένα μήνα.

Εξαιρετικός ήταν κι ο έτερος των Σέρβων, Νεμάνια Μπιέλιτσα που τέλειωσε το ματς νταμπλ-νταμπλ 19 πόντων και 12 ριμπάουντ, ενώ 20 πέτυχε ο Μπάντι Χιλντ και 16 ο Χάρισον Μπαρνς.

Το Σακραμέντο έκανε ένα επί μέρους 35-21 στην τρίτη περίοδο κι η διαφορά που πήραν ήταν ικανή να τους κρατήσει ως το τέλος παρά την προσπάθεια των Λίλαρντ και Μακόλουμ που πέτυχαν από 27 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Ο Χασάν Ουάιτσαιντ πρόσθεσε 17 για το Πόρτλαντ που έπεσε στο 4-7, ενώ οι Κινγκς ανέβηκαν στο 4-6.

Εύκολα οι Χιτ τους ελλιπείς Πίστονς

Οι Χιτ νίκησαν με 117-108 τους ελλιπείς (χωρίς Γκρίφιν, Ρόουζ λόγω back to back παιχνιδιών) Πίστονς αν και χαράμισαν μία διαφορά 29 πόντων που είχαν πάρει νωρίς στο παιχνίδι.

Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε τους 11 από τους 20 πόντους του στην τέταρτη περίοδο για να σιγουρέψει τη νίκη των Χιτ όταν οι Πίστονς μείωσαν σε επτά (χάρη στους 22 που πέτυχε ο Λουκ Κέναρντ, όλους στο δεύτερο ημίχρονο!) ενώ πρόσθεσε 13 ασίστ χωρίς να υποπέσει σε λάθος! Εξαιρετικός…

Ο ρούκι Κέντρικ Ναν έκανε ένα ακόμα καλό παιχνίδι πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο τέλειωσε με 18 και 14 ριμπάουντ που είναι ρεκόρ σεζόν! Με 18 τέλειωσε κι ο Γκόραν Ντράγκιτς από τον πάγκο των Χιτ που έφτασαν πλέον στο 7-3, ρίχνοντας τους Πίστονς στο 4-8.

Εκτός του Κέναρντ, οι Πίστονς είδαν τους Ντράμοντ και Κρίστιαν Γουντ να βάζουν από 16.