Μπακς: Καταιγιστικός Γιάννης, υποδειγματικός Μπλέντσο και νίκη επί των Μπουλς (Video)

2019-11-15T06:12:50+00:00 2019-11-15T12:17:56+00:00.

15/Nov/19 06:12

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν καταιγιστικός πετυχαίνοντας 38 πόντους κι οι Μπακς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Μπουλς, επικρατώντας με 125-115 στο Μιλγουόκι!

Ο MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος όπως κι ο Έρικ Μπλέντσο που τέλειωσε το ματς με ρεκόρ σεζόν 31 πόντους (οκτώ ασίστ), οδηγώντας την ομάδα τους στην όγδοη νίκη (8-3) και τη δεύτερη θέση στην Ανατολή μαζί με τους Μαϊάμι Χιτ και πίσω μόνο από τους Σέλτικς.

Ο Γιάννης είχε 38 πόντους με 13/23 σουτ (1/5 τρίποντα), αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα από τη γραμμή των βολών όπου διαρκώς τον έστελνε το Σικάγο, καθώς μέτρησε 11/20.

Πέτυχε όμως ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ, το ενδέκατο σε ισάριθμα παιχνίδια των Μπακς φέτος, κατεβάζοντας 16 και πρόσθεσε επίσης τρία κλεψίματα κι ένα μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς έκαναν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο όταν με ένα επί μέρους 32-20 αποσπάστηκαν και τελικά κράτησαν το σκορ υπέρ τους, ρίχνοντας τους Μπουλς στο 4-8.

Κρίμα για τον Κόμπι Ουάιτ που πρόσθεσε ένα ακόμα ιστορικό παιχνίδι για ρούκι, καθώς πέτυχε +5 τρίποντα σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι! Ο Ουάιτ– Νο7 επιλογή των Μπουλς στο φετινό ντραφτ- είχε βάλει επτά τρίποντα σε μία περίοδο με τους Νικς. Αυτή τη φορά τέλειωσε το ματς με 26 πόντους και 6/13.

Ο Μπλέντσο από την άλλη, μπορεί να μην έβαλε τρίποντο (0/2), αλλά είχε 12/12 δίποντα (!) και 7/8 βολές, διαλύοντας την άμυνα του Σικάγο,

Οι Μπακς παίζουν πλέον χωρίς τον Κρις Μίντλετον, αλλά ο Γιάννης με τον Μπλέντσο καλύπτουν το κενό. Ο Έλληνας διεθνής σούπερ σταρ μετράει επτά παιχνίδια με +30 πόντους.

Ο Ουέσλι Μάθιους πρόσθεσε 15 πόντους για να βοηθήσει στην απουσία του Μίντλετον, τη θέση του οποίου στην πεντάδα πήρε ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο που σταμάτησε όμως στους τέσσερις πόντους.