ΝΒΑ: Οι Τίμπεργουλφς έσπασαν την έδρα της Γιούτα, σαρωτικοί οι Ράπτορς (Video)

2019-11-19T08:59:07+00:00 2019-11-19T08:59:07+00:00.

19/Nov/19 08:59

Οι Τίμπεργουλφς ήταν η ομάδα που τελικά έσπασε το αήττητο των Γιούτα Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι μετά έξι νίκες!

Έστω κι αν έπαιζαν χωρίς τον Άντριου Ουίγκινς, οι Τίμπεργουλφς πέρασαν με 112-102 από την έδρα της Γιούτα, με τον Καρλ Άντονι Τάουνς να ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας του με επτά τρίποντα (7/15) που σημείωσε φέτος και να τελειώνει το ματς με 29 πόντους, 15 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ!

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Τάουνς, αλλά και του Τζεφ Τιγκ που τον συμπλήρωσε με 21 πόντους και 11 ασίστ, βοήθησαν τη Μινεσότα να ανέβει στο 8-6 και μάλιστα με ρεκόρ 5-2 εκτός έδρας! Χρειάστηκε ένα επί μέρους 36-24 στην τελευταία περίοδο για να πάρουν τη νίκη χωρίς να απειληθούν από τους γηπεδούχους που έπεσαν στο 8-5.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 18 πόντους κι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ που είχαν σε κακή βραδιά τον Ντόνοβαν Μίτσελ αφού μέτρησε 17 πόντους με 5/23 σουτ! Ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 16 και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 16 και έξι ασίστ.

Ράπτορς: Διέλυσαν τους Χόρνετς

Στο πρώτο ημίχρονο οι Χόρνετς ήταν ανταγωνιστικοί. Στο δεύτερο οι Ράπτορς έπαιξαν ως πρωταθλητές.

Οι Ράπτορς κράτησαν αήττητη την έδρα τους (5-0) συντρίβοντας με 132-96 τη Σάρλοτ, χάρη στο τρομερό δεύτερο ημίχρονο όταν πέτυχαν ένα επί μέρους 72-40! Το Τορόντο έφτασε έτσι στο 9-4 και προσπαθεί να κυνηγήσει τους Σέλτικς, τους Μπακς και τους Χιτ, ενώ οι Χόρνετς έπεσαν στο 6-8.

Ο Ο Τζι Ανονούμπι με 24 πόντους (με 10/13 σουτ μάλιστα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ράπτορς, ενώ Πασκάλ Σιάκαμ πρόσθεσε 20 κι ο Νικ Πάουελ 17 για την ομάδα του Νικ Νερς που παίζει εδώ χωρίς τον Κάιλ Λάουρι, αλλά είχε 20/43 τρίποντα!

Ο Μάρβιν Ουίλιαμς με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων σε ένα “φτωχό” βράδυ για αυτούς