2019-11-20T05:58:27+00:00 2019-11-20T05:58:27+00:00.

carmelo-blazers

O Καρμέλο Άντονι επέστρεψε. Οι νίκες πάλι… όχι για τους Μπλέιζερς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “Μέλο” πέτυχε 10 πόντους στο ντεμπούτο του με τους Μπλέιζερς που έπαιξαν όμως χωρίς τον Ντάμιαν Λίλαρντ (σπασμοί στη μέση), ξεκινώντας μάλιστα στο βασικό τους σχήμα. Οι ελλιπείς Πέλικανς όμως, χάλασαν την επιστροφή του μετά ένα χρόνο.

Οι γηπεδούχοι πήραν το “W” με 115-104 χάρη στην πολύ καλή τρίτη τους περίοδο (+10) και βύθισαν ακόμα περισσότερο το Πόρτλαντ (5-10), πετυχαίνοντας κι οι ίδιοι την πέμπτη νίκη τους (5-9) στη σεζόν.

Ο Καρμέλο πέτυχε τους πρώτους τρεις πόντους των Μπλέιζερς, ενώ τέλειωσε το ματς με 4/14 σουτ, 10 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Είχε στο ενεργητικό του κι ένα μπλοκ, αλλά υπέπεσε σε πέντε λάθη στα 24 λεπτά που συμμετείχε στο παιχνίδι.

Οι Πέλικανς δεν πτοήθηκαν από τις απουσίες των Μπολ, Τζος Χαρτ και Φέιβορς, αλλά επέστρεψε από τραυματισμό ο Μπράντον Ίνγκραμ που μαζί με τον Τζρου Χόλιντεϊ έκαναν τη διαφορά.

Ο μεν πρώτος σημείωσε 21 πόντους, ο δε Χόλιντεϊ έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 και 10 ασίστ. Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ είχε 18 με 4/9 τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νικολό Μέλι που τέλειωσε το ματς με 14 πόντους , έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα!

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Μπλέιζερς με 22 πόντους (9/22 σουτ) κι ο Χασάν Ουάιτσαϊντ πρόσθεσε 14 κι άλλα τόσα ριμπάουντ.