Μπογκντάνοβιτς: Έβγαλε… 31 με ρεκόρ καριέρας! (Video)

2019-11-20T08:16:06+00:00 2019-11-20T08:16:06+00:00.

20/Nov/19 08:16

bogdan bogdanovic

Η βραδιά στο Σακραμέντο ανήκε στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε ρεκόρ καριέρας στη νίκη των Κινγκς με 120-116!

Ο σπουδαίος Σέρβος γκαρντ, Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, μέτρησε 31 πόντους με 7/9 εύστοχα τρίποντα και 11/14 σουτ (συν επτά ασίστ), στην καλύτερη μέχρι σήμερα εμφάνιση του στο ΝΒΑ, ερχόμενος από τον πάγκο των Κινγκς σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Πέτυχε τέσσερα τρίποντα και 14/16 των Κινγκς σε ένα σερί τους στη δεύτερη περίοδο (+17 οι Κινγκς στο πρώτο ημίχρονο) αλλά “χτύπησε” καίρια και στην τέταρτη βάζοντας άλλα τρία όταν οι Σανς έγιναν απειλητικοί.

Μέτρησε 11 πόντους στα τελευταία 12 λεπτά κάνοντας το 106-91 όταν το Φοίνιξ γύρισε από το -26 νωρίς στην τρίτη περίοδο και παρότι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι με 116-113, ήρθαν οι βολές των Ρισόν Χολμς και Γιόγκι Φέρελ για να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Ο Χολμς μέτρησε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Νεμάνις Μπιέλιτσα πρόσθεσε 17 κι ο Χάρισον Μπαρνς 15. Ο Κόρι Τζόζεφ με 14 ασίστ έκανε το δικό του ρεκόρ στις τελικές πάσες.

Οι Κινγκς έτσι πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε ματς, ανέβηκαν στο 6-7 και δείχνουν να έχουν πλέον προσαρμοστεί στα δεδομένα του κόουτς Ουόλτον, μετά το αρχικό του 0-5.

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 30 πόντους και οκτώ ασίστ για τους Σανς, ενώ από 20 έβαλαν ο Κέλι Ουμπρέ τζ. κι ο Μάικαλ Μπρίτζες. Ο Ρίκι Ρούμπιο επανήλθε μετά απουσία ενός αγώνα (μυϊκοί σπασμοί στη μέση) αλλά έμεινε στον έναν πόντο με 0/7 σουτ. Απουσίασε ο Άρον Μπέινς (αιμάτωμα στο γοφό) κι οι Σανς έπεσαν στο 7-6.