NBA: Υπέταξαν σε ματσάρα τους Σέλτικς οι Κλίπερς, τέλος των σερί των Ρόκετς! (vids)

2019-11-21T07:29:43+00:00 2019-11-21T12:33:55+00:00.

21/Nov/19 07:29

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, οι Κλίπερς κέρδισαν τους Σέλτικς στη παράταση, την ώρα που οι Ρόκετς ηττήθηκαν μετά από 8 σερί νίκες.

Στο ματς που τελείωσε μετά από 53′ αγώνα, οι Κλίπερς μπόρεσαν να υπερασπιστούν το ”σπίτι” τους, στην πρώτη κοινή εμφάνιση των Καουάι Λέοναρντ με 107-104. Έτσι, οι νικητές ανέβηκαν στο 10-5, με τους φιλοξενούμενους να μένουν ψηλά με 11-3.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη θεωρία του και εξελίχθηκε σε τέτοιο και στη πράξη. Και αυτό, γιατί φάνηκε από το γεγονός πως οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη παράταση, αλλά κυρίως γιατί σε αυτή μπήκαν μόλις 17 πόντοι, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Πάτρικ Μπέβερλι να σκοράρει τρίποντο για το 107-102 στο -44”, σουτ που έκρινε ουσιαστικά το ματς, όπως και το μπλοκ του Καουάι στον Κέμπα Ουόκερ, στην προσπάθεια του δεύτερου να στείλει το ματς σε νέα παράταση!

Όλα τα λεφτά ο Λου Ουίλιαμς με 27 πόντους, ενώ ο Πολ Τζόρτζ είχε 25 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Καουάι Λέοναρντ 17-6-3. Φοβερός ο Τζέισον Τέιτουμ για τους Σέλτικς με 30 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 22-21, 40-42, 69-75, 97-97, 107-104

Σερί ήταν και πάει (στο Ντένβερ)

Μετά από 8 συνεχόμενες νίκες, οι Ρόκετς (11-4) είδαν το σερί τους να χάνεται. Οι Νάγκετς (10-5) ήταν οι υπεύθυνοι για το ”στοπ” αυτό με 105-95, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν φοβερός και τρομερός 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, την ώρα που το δίδυμο Τζέιμς Χάρντεν-Ράσελ Ουέστμπρουν πήγε εξαιρετικά με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 25 πόντους, 5 ασίστ αντίστοιχα, δίχως όμως να έρθει το θετικό αποτέλεσμα.

Τα 12λεπτα: 27-22, 54-51, 82-73, 105-95