“Τρελοπενηντάρης” Γιάννης, οκτώ σερί νίκες οι Μπακς! (Video)

2019-11-26T05:38:47+00:00 2019-11-26T05:38:47+00:00.

26/Nov/19 05:38

giannis-vs-jazz

Ο Γιάννης απάντησε στους διεκδικητές του τίτλου του MVP- βλέπε Ντόντσιτς, ΛεΜπρόν, Χάρντεν- με “τρελή” 50αρα κατά των Τζαζ, οδηγώντας τους Μπακς στο 122-118 επί των Τζαζ και την όγδοη σερί νίκη τους!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν μία εμφάνιση όνειρο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε με 50 πόντους και 14 ριμπάουντ για το 17ο σερί νταμπλ νταμπλ και το Μιλγουόκι συνεχίζει το αήττητο του από τις 8 Νοεμβρίου όταν για τελευταία φορά έχασαν συμπτωματικά από τους Τζαζ στη Γιούτα.

Μέτρησε 17/31 σουτ εντός πεδιάς με 3/8 τρίποντα (μία χαρά) και 13/19 εύστοχες βολές κι εκτός από τα 14 ριμπάουντ είχε έξι ασίστ και δύο κλεψίματα, χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος σε 39 αγωνιστικά λεπτά! Μα τι λες τώρα;

Οι Μπακς, μάλιστα, έκαναν ανατροπή στο σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι Τζαζ προηγήθηκαν με +9 στο ημίχρονο έχοντας μόλις 3/17 τρίποντα. Τέλειωσαν το ματς με 13/41, ενώ οι Τζαζ μέτρησαν 21/45 με 5/8 του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (24π.). Με ένα 10-0 στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς γύρισαν την κατάσταση, με τον Γιάννη να πετυχαίνει ένα τρίποντο φέρνοντας το ματς στο 74-74.

Ο Κροάτης ήταν που μείωσε σε 120-116 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος κι ο Ντόνοβαν Μίτσελ (20π.) έφερε το ματς στο καλάθι με 43” υπολειπόμενα δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Οι Μπακς αστόχησαν στην επόμενη επίθεση τους, αλλά έσωσε την παρτίδα ο Μπρουκ Λόπεζ (4 τάπες) που μπλόκαρε την προσπάθεια του Μίτσελ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ουέσλι Μάθιους πρόσθεσε 19 πόντους για τους Μπακς με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Έρικ Μπλέντσο είχε 13 κι ο Πατ Κόνατον 11. Η απουσία του Κρις Μίντλετον δεν έχει αγγίξει καθόλου τους Μπακς στα τελευταία έξι παιχνίδια και σύντομα θα γυρίσει.

Οι Τζαζ έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Ρούντι Γκομπέρ, αλλά κι οι τέσσερις “παγκίτες” τους ήταν διψήφιοι σε πόντους (Ινγκλς 15) με 10/19 τρίποντα μάλιστα!